Putin Zelenskiy bilan faqat Ukraina taslim bo‘lsa uchrashadi
Ukraina tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sergey Kislitsa so‘zlariga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin Vladimir Zelenskiy bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralar o‘tkazishga faqat Ukraina taslim bo‘lishi sharti bilan rozi bo‘lmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Diplomatik manbalarga ko‘ra, Rossiya tomonining yondashuvi mutlaqo ultimativ bo‘lib, muzokaralarda muvozanatga o‘rin qoldirmaydi. Ukraina esa konstruktiv muhit yaratish va urushni to‘xtatish maqsadida sammit tashkil etishni taklif qilmoqda, biroq Moskva avval Ukraina taslim bo‘lishi, keyin esa rahbarlar uchrashuvi o‘tkazilishi kerak, deb talab qilmoqda.
Kislitsa fikricha, Ukraina har qanday holatda ham Zelenskiy va Putin uchrashuvini tashkil etishni davom ettiradi. Sababi shundaki, Rossiyada barcha muhim qarorlar faqat Putinning shaxsiy roziligi bilan qabul qilinadi.
Shuning uchun ham muzokara guruhlari yoki delegatsiyalar faqat tashqi ko‘rinishdan iborat bo‘lib, haqiqiy natija bermaydi. Diplomatik tajribalar, xususan Minsk jarayonlari, bunga yaqqol misol bo‘lib xizmat qiladi.
Uchrashuvlar va muzokaralarga qaramay, jiddiy yutuqlarga erishilmagan. Rossiya diplomatlari hozirda mutaxassislar uchrashuvi, telefon raqamlarini almashish va muloqotni davom ettirish kabi takliflar bilan chiqmoqda.
Biroq Ukraina bu taktikani vaqtni cho‘zish va jahon hamjamiyati oldida samimiy ko‘rinishga urinish deb baholaydi. Mutaxassislar fikricha, Moskva shu yo‘l bilan o‘z geosiyosiy ta’sirini saqlab qolishga va Kiyevni siyosiy inqirozga olib kirishga harakat qilmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina rahbariyati taslim bo‘lishni mutlaqo rad etmoqda. Natijada, Zelenskiy va Putin uchrashuvi atrofidagi vaziyat yanada murakkablashmoqda.

Путин встретится с Зеленским только если Украина сдадится
По словам заместителя министра иностранных дел Украины Сергея Кислицы, президент России Владимир Путин согласен на прямые переговоры с Владимиром Зеленским только при условии капитуляции Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно дипломатическим источникам, подход российской стороны является абсолютно ультимативным и не оставляет места для компромисса в переговорах. Украина же предлагает организовать саммит с целью создания конструктивной атмосферы и прекращения войны, однако Москва настаивает, что сначала Украина должна капитулировать, а затем состоится встреча лидеров.
Кислица считает, что Украина в любом случае продолжит организовывать встречу Зеленского и Путина. Причина в том, что все важные решения в России принимаются только с личного согласия Путина.
Поэтому переговорные группы или делегации представляют собой лишь внешнюю оболочку и не приносят реальных результатов. Дипломатический опыт, в частности Минские процессы, служит ярким примером этого.
Несмотря на встречи и переговоры, серьезных успехов не достигнуто. Российские дипломаты в настоящее время выдвигают предложения о встречах специалистов, обмене телефонными номерами и продолжении общения.
Однако Украина оценивает эту тактику как попытку затянуть время и создать видимость доброй воли перед мировым сообществом. По мнению экспертов, Москва таким образом пытается сохранить свое геополитическое влияние и втянуть Киев в политический кризис.
В то же время руководство Украины категорически отказывается от капитуляции. В результате ситуация вокруг встречи Зеленского и Путина становится все более сложной.
Обсуждения о саммите могут длиться долго, однако из-за абсолютно противоречивых взглядов сторон трудно ожидать положительного результата от переговоров. Эта ситуация может привести к продолжению войны и задержке в поиске политического решения.