Aktrisa Jeyn Birkinga tegishli bo‘lgan va Hermès brendining mashhur Birkin modelini yaratishga ilhom bergan asl sumka Sotheby’s auksionida 10,1 million dollarga sotildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu summa modalar tarixida rekord hisoblanadi va sumka dunyodagi eng qimmat sumka sifatida tan olindi. Kun.uz sayti bu yangilikni e’lon qildi.
Sumkani sotib olgan xaridor Yaponiyadan bo‘lgan shaxsiy kolleksionerdir, uning shaxsiyati oshkor qilinmadi. Oldingi eng qimmat Hermès sumkasi 2021 yilda 513 ming dollarga sotilgan, krokodil terisidan tayyorlangan va brilliantlar bilan bezatilgan Kelly sumkasi edi.
Sotheby’s ma’lumotiga ko‘ra, ushbu sumka 10 daqiqalik jonli torgda, to‘qqiz nafar xaridor ishtirokida sotuvga qo‘yildi va yuqori narxga sotildi. Qora charm materialidan tayyorlangan bu sumka 1985 yilda aktrisa va xonanda Jeyn Birkin uchun maxsus ishlab chiqilgan.
Samolyotda Hermès kompaniyasi rahbari Jan-Lui Dyuma bilan yonma-yon o‘tirgan paytda, Jeyn Birkin sumkasini tushirib yuborib, ichidagi buyumlari yerga sochilib ketgan. Shu voqeadan so‘ng u Hermès rahbaridan ayollar uchun kattaroq va qulayroq sumkalar yaratishni so‘radi.
Bu savol Jan-Lui Dyumani ilhomlantirib, u yangi sumka dizaynini yaratdi. Ushbu prototip Hermès tarixida yangi davrni boshlab berdi va keyinchalik Birkin sumkalari hashamat timsoliga aylandi.
1994 yilda Jeyn Birkin mazkur sumkasini OITSga qarshi kurashga bag‘ishlangan xayriya tashkiloti foydasiga auksionga qo‘ygan edi. Sotheby’s vakili Morgan Halimi bu narx sumkaning afsonaviy tarixi va noyob merosga bo‘lgan qiziqishni yaqqol ko‘rsatishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, bu sumka zamonaviy afsonaning boshlanish nuqtasi hisoblanadi va aynan shu sumka tufayli moda olamida eng ko‘p istalgan aksessuarga aylangan. Bugungi kunda Hermèsning ayrim Birkin modellari o‘n minglab dollarga baholanadi.
Ushbu sumkalarning egalari orasida Viktoriya Bekhem, Keyt Moss va Jennifer Lopes kabi mashhur shaxslar mavjud.

Сумка Биркин была продана за рекордные 10 миллионов долларов
Сумка, принадлежащая актрисе Джейн Биркин и вдохновившая на создание знаменитой модели Birkin от бренда Hermès, была продана на аукционе Sotheby's за 10,1 миллиона долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта сумма является рекордной в истории моды и сумка была признана самой дорогой в мире. Сайт Kun.uz опубликовал эту новость.
Покупатель сумки является частным коллекционером из Японии, его личность не раскрыта. Предыдущая самая дорогая сумка Hermès была продана в 2021 году за 513 тысяч долларов, она была изготовлена из крокодиловой кожи и украшена бриллиантами.
По данным Sotheby's, эта сумка была выставлена на продажу на 10-минутном живом торге с участием девяти покупателей и была продана по высокой цене. Эта сумка, изготовленная из черной кожи, была специально разработана для актрисы и певицы Джейн Биркин в 1985 году.
Когда она сидела рядом с главой компании Hermès Жаном-Луи Дюма в самолете, Джейн Биркин уронила свою сумку, и ее вещи рассыпались по полу. После этого инцидента она попросила руководителя Hermès создать более крупные и удобные сумки для женщин.
Этот вопрос вдохновил Жана-Луи Дюма, и он создал новый дизайн сумки. Этот прототип положил начало новой эпохе в истории Hermès и впоследствии сумки Birkin стали символом роскоши.
В 1994 году Джейн Биркин выставила эту сумку на аукцион в пользу благотворительной организации, борющейся с ВИЧ/СПИДом. Представитель Sotheby's Морган Халими отметил, что эта цена ярко демонстрирует интерес к легендарной истории сумки и ее уникальному наследию.
По его словам, эта сумка является отправной точкой современной легенды и именно благодаря этой сумке она стала самым желанным аксессуаром в мире моды. В настоящее время некоторые модели Birkin от Hermès оцениваются в десятки тысяч долларов.
Среди владельцев этих сумок есть такие знаменитости, как Виктория Бекхэм, Кейт Мосс и Дженнифер Лопес.