G‘azoda suv navbatida 10 kishi halok bo‘ldi
G‘azo sektorining markaziy qismida, suv olish uchun navbatda turgan tinch aholi orasida amalga oshirilgan havo hujumi natijasida 10 kishi halok bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qurbonlar orasida olti nafar bola borligi ma’lum qilindi. Mahalliy shifoxonalarning ma’lumotlariga ko‘ra, 16 kishi, jumladan yetti bola jarohatlangan.
Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, Al-Nuseyrat qochqinlar lageridagi suv tarqatish punktida navbatda turgan odamlar ustiga dron orqali raketa otildi. Hodisa joyidan olingan tasvirlarda bolalar va kattalar orasida talofatlar bo‘lgani ko‘rinib turibdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Isroil Mudofaa Kuchlari (IDF) hujumni tan oldi va Islomiy Jihod jangarisi nishonga olinayotganda raketa nishondan bir necha metr uzoqlikka tushganini bildirdi.
Harbiylar bu voqeani texnik xato sifatida baholadi va hodisa yuzasidan tekshiruv olib borilayotganini ma’lum qildi. IDF bayonotida tinch aholiga zarar yetishidan afsusda ekanligini va bunday holatlarning oldini olishga harakat qilinayotganini qayd etdi.
Ushbu hodisa Nuseyratdagi maktab va bolalar bog‘chasi yaqinida sodir bo‘lganligi xalqaro hamjamiyatni jiddiy xavotirga solishi kerak. G‘azoda bu hodisa yakshanba kuni yuz berdi.
Shu kuni boshqa hududlarda ham Isroil havo hujumlari oqibatida kamida 19 nafar falastinlik halok bo‘ldi. Ularning orasida markaziy G‘azo va G‘azo shahridagi uylar nishonga olingani haqida ma’lumotlar mavjud.
Xalqaro Qizil Xoch Qo‘mitasi (ICRC) Rafah shahridagi dala shifoxonasi so‘nggi olti hafta ichida 3 400 dan ortiq quroldan jarohatlangan bemorlarni qabul qilganini bildirdi. Ulardan 250 nafari vafot etgan.
So‘nggi kunlarda ushbu shifoxonaga, ayniqsa oziq-ovqat tarqatish joylari yaqinida yaralangan odamlar ko‘p olib kelinayotgani qayd etildi. Shanba kuni Nasser shifoxonasi oziq-ovqat tarqatilayotgan hudud yaqinida 24 kishining o‘limi haqida xabar berdi.
Guvohlar Isroil askarlari odamlar ustiga o‘q uzganini aytmoqda. Biroq Isroil tomoni bu ayblovlarni rad etib, faqat ogohlantiruvchi o‘q uzilganini ta’kidladi.

В результате наводнения погибли 10 человек
В центральной части сектора Газа, в результате воздушного удара, совершенного среди мирных жителей, стоящих в очереди за водой, погибли 10 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что среди жертв было шесть детей. По данным местных больниц, 16 человек, в том числе семь детей, получили ранения.
Согласно словам свидетелей, ракета была сброшена с дрона на людей, стоящих в очереди у пункта распределения воды в лагере беженцев Аль-Нусейрат. На снимках с места происшествия видны разрушения среди детей и взрослых.
Об этом сообщает BBC. Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) признала атаку и сообщила, что ракета упала на несколько метров от цели, когда она нацеливалась на боевика Исламского Джихада.
Военные оценили этот инцидент как техническую ошибку и сообщили, что проводится расследование по этому делу. В заявлении ЦАХАЛа отмечается, что они сожалеют о нанесении ущерба мирным жителям и стараются предотвратить подобные случаи.
Этот инцидент, произошедший рядом со школой и детским садом в Нусейрате, должен серьезно обеспокоить международное сообщество. Это событие произошло в Газе в воскресенье.
В тот же день в других районах в результате израильских воздушных атак погибли как минимум 19 палестинцев. Имеются данные о том, что дома в центральной Газе и в городе Газа были нацелены.
Международный комитет Красного Креста (МККК) сообщил, что полевой госпиталь в городе Рафа за последние шесть недель принял более 3400 пациентов с огнестрельными ранениями. Из них 250 человек скончались.
В последние дни в этот госпиталь, особенно вблизи пунктов распределения пищи, было доставлено много раненых. В субботу больница Насер сообщила о 24 случаях смерти в районе, где распределялась еда.
Свидетели утверждают, что израильские солдаты стреляли в людей. Однако израильская сторона отвергла эти обвинения, подчеркивая, что были произведены только предупредительные выстрелы.