Torre Pachecoda muhojirlarga qarshi zo‘ravonlik boshlandi
Ispaniyaning janubi-sharqida joylashgan Torre Pacheco shahrida muhojirlarga qarshi norozilik namoyishlari ikki kecha davomida davom etdi va bir nechta odam jarohatlandi, deb The Guardian xabar berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mahalliy "La Opinión de Murcia" gazetasi ma’lumotiga ko‘ra, zo‘ravonlik kechasida tayoq bilan qurollangan guruhlar ko‘chada yurgan odamlar orasida chet elliklarga o‘xshaganlarni qidirishgan. Hokimiyat kamida bitta odam hibsga olinganini tasdiqladi, ammo jarohatlanganlar soni haqida aniq ma’lumot bermadi.
Bu voqealar 68 yoshli erkakning uch nafar shimoliy afrikalik yigit tomonidan kaltaklangani haqidagi intervyusi sabab yuzaga kelgan. Ushbu hodisaning videosi ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalib, katta munozara uyg‘otdi.
Shundan so‘ng, shahar hokimiyati juma kuni tinch namoyish tashkil etdi, biroq unda qatnashgan ayrim o‘ta o‘ng kuchlar muhojirlarga qarshi shiorlar qo‘ydi. "Deport Them Now" nomli guruh esa ijtimoiy tarmoqlar orqali shimoliy afrikaliklarga qarshi hujumga chaqirdi.
Yakshanba kuni Ispaniya hukumati, aholisi 36 mingga yaqin bo‘lgan shaharda tinchlikni tiklashga chaqiruvchi murojaat bilan chiqdi. Mursiya mintaqasi konservativ yetakchisi Fernando Lopez Miras ijtimoiy tarmoqlarda Torre Pacheco shahrining normal holatga qaytishi zarurligini ta’kidlab, zo‘ravonlikni hech qachon oqlab bo‘lmasligini bildirdi.
Shahar meri Pedro Angel Roca Ternel RTVE telekanaliga bergan bayonotida fuqarolarni xotirjamlikka chaqirdi. Yoshlar ishlari vaziri va "Sumar" ittifoqidan chap qanot vakili Sira Rego Bluesky ijtimoiy tarmog‘ida migrantlarga qarshi zo‘ravonlikni qoralab, bunday harakatlar uchun "ultra-o‘ng" kuchlarni aybladi.
Hodisalar Ispaniyada muhojirlar bilan bog‘liq ijtimoiy muammolar va zo‘ravonlikka qarshi ogohlikni oshirish zarurligini ko‘rsatmoqda. Hukumat va mahalliy rahbarlar vaziyatni tinch yo‘l bilan hal qilishga chaqirmoqda.

В Торре Пачеко началось насилие против мигрантов
В городе Торре Пачеко, расположенном на юго-востоке Испании, протесты против мигрантов продолжались в течение двух ночей, и несколько человек получили ранения, сообщает The Guardian. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным местной газеты "La Opinión de Murcia", во время ночного насилия группы с дубинками искали людей, похожих на иностранцев, среди прохожих. Власти подтвердили, что как минимум один человек был арестован, но не предоставили точной информации о числе раненых.
Эти события произошли после интервью с 68-летним мужчиной, который был избит тремя североафриканскими молодыми людьми. Видео этого инцидента широко распространилось в социальных сетях и вызвало большие споры.
После этого городская администрация в пятницу организовала мирный протест, однако некоторые участники крайне правых сил выкрикивали лозунги против мигрантов. Группа под названием "Deport Them Now" призвала к нападению на североафриканцев через социальные сети.
В воскресенье испанское правительство выступило с обращением, призывающим к восстановлению порядка в городе с населением около 36 тысяч человек. Консервативный лидер региона Мурсия Фернандо Лопес Мирас подчеркнул в социальных сетях необходимость возвращения города Торре Пачеко к нормальному состоянию, заявив, что насилие никогда не может быть оправдано.
Мэр города Педро Анхель Рока Тернель в интервью телеканалу RTVE призвал граждан к спокойствию. Министр по делам молодежи и представитель левой коалиции "Sumar" Сира Рего в социальной сети Bluesky осудила насилие против мигрантов, обвинив в таких действиях "ультраправые" силы.
События показывают необходимость повышения осведомленности о социальных проблемах, связанных с мигрантами, и насилием в Испании. Правительство и местные лидеры призывают к мирному разрешению ситуации.