O‘zbekistonlik 66 nafar rossiyalik askar halok bo‘ldi
Ukrainaga qarshi olib borilayotgan urushda Rossiya armiyasi safida jang qilgan 66 nafar O‘zbekiston fuqarosi halok bo‘lganligi haqida BBC va Mediazona nashrlari xabar bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu urush davomida 118 ming 139 nafar rossiyalik harbiy halok bo‘lgan, ulardan 500 dan ortig‘i xorij fuqarolaridir. Rossiya armiyasida xizmat qilgan xorijliklar jami 28 davlatdan bo‘lib, qurbonlar soni bo‘yicha Shimoliy Koreya fuqarolari yuqori o‘rinlardan birini egallaydi.
Janubiy Koreya razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, halok bo‘lgan shimoliy koreyaliklar soni 600 nafarga yetishi mumkin, ammo bu rasmiy tasdiqlanmagan. Markaziy Osiyo davlatlari orasida Tojikiston 72 nafar qurbon bilan birinchi o‘rinda, O‘zbekiston esa 66 nafar fuqarosi bilan ikkinchi o‘rinda turibdi.
Tojikistondan 43, O‘zbekistondan esa 46 kishi jazoni yengillashtirish va’dasi bilan urushga jalb qilingan. Ularning aksariyati “Vagner” xususiy harbiy kompaniyasi bilan shartnoma tuzgan.
Huquq faollari fikricha, Rossiya urushga migrantlarni jalb etish orqali ularga bosim o‘tkazmoqda. Migrantlarga urushda qatnashish evaziga Rossiyaga kirish taqiqini olib tashlash, fuqarolikni tezlashtirish yoki deportatsiyadan qutulish kabi va’dalar berilgan.
Ba’zi hollarda esa migrantlar Rossiya Mudofaa vazirligi bilan shartnoma imzolashga tahdid ostida majburlangan. MDHdan tashqaridagi yo‘qotishlar orasida eng ko‘p qurbon Nepalga to‘g‘ri keladi — 70 kishi, shuningdek, 50 nafar nepallik bedarak yo‘qolgan.
Nepal hukumati Rossiyaga DNK namunalarini yuborib, o‘z fuqarolarini aniqlashga harakat qilmoqda. Gruziya fuqarolari orasida ham 63 nafar yo‘qotish mavjud.
Ularning aksariyati 1990-yillarda Gruziya nazoratidan chiqqan Janubiy Osetiya va Abxaziya hududlaridan bo‘lib, Kavkazdan jalb etilganlar orasida professional harbiylar va sobiq ofitserlar ham bor. Rossiya armiyasi tarkibida jang qilganlar orasida Afrikaning bir necha mamlakatlaridan, jumladan Efiopiya, Zambiya, Markaziy Afrika Respublikasi, Tanzaniya va Togo fuqarolari ham bor.
Shri Lanka hukumati 288 nafar iste’fodagi harbiy fuqarosining Rossiyaga yollanganini, ulardan 16 nafari halok bo‘lganini ma’lum qildi. BBC xabariga ko‘ra, Rossiya safida bir necha amerikaliklar ham bor.
Ukraina armiyasi tarkibida esa 2-3 ming atrofida amerikalik ko‘ngilli jang qilmoqda. Bundan tashqari, Rossiya qurolli kuchlarida xizmat qilib urushda halok bo‘lgan 54 nafar Ukraina fuqarosi aniqlangan.
Ular urush boshlanishidan oldin Ukraina nazoratidagi hududlarda ro‘yxatda bo‘lgan shaxslardir. Ushbu statistik ma’lumotlar Rossiya- Ukraina urushining global miqyosda ko‘plab insonlarning hayotiga qanday og‘ir ta’sir ko‘rsatayotganini yana bir bor tasdiqlaydi.

В Узбекистане погибли 66 российских солдат
Издания BBC и Mediazona сообщают о том, что в ходе войны против Украины погибли 66 граждан Узбекистана, сражавшихся в рядах российской армии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, в ходе этой войны погибли 118 139 российских военнослужащих, из которых более 500 являются иностранными гражданами. Иностранцы, служившие в российской армии, представляют 28 стран, и по количеству жертв граждане Северной Кореи занимают одно из высоких мест.
По данным южнокорейской разведки, число погибших северокорейцев может достигать 600, однако это не подтверждено официально. Среди стран Центральной Азии Таджикистан занимает первое место с 72 жертвами, а Узбекистан находится на втором месте с 66 погибшими.
43 человека из Таджикистана и 46 из Узбекистана были привлечены к войне с обещанием смягчения наказания. Большинство из них заключили контракт с частной военной компанией "Вагнер".
По мнению правозащитников, Россия оказывает давление на мигрантов, привлекая их к войне. Мигрантам обещают снятие запрета на въезд в Россию, ускорение получения гражданства или избавление от депортации в обмен на участие в войне.
В некоторых случаях мигранты были вынуждены подписывать контракт с Министерством обороны России под угрозой. Среди потерь за пределами СНГ наибольшее количество жертв приходится на Непал — 70 человек, также 50 непальцев числятся пропавшими без вести.
Правительство Непала пытается идентифицировать своих граждан, отправив образцы ДНК в Россию. Среди граждан Грузии также имеется 63 пропавших.
Большинство из них происходят из Южной Осетии и Абхазии, которые вышли из-под контроля Грузии в 1990-х годах, среди привлеченных из Кавказа есть профессиональные военные и бывшие офицеры. Среди тех, кто сражался в рядах российской армии, есть граждане нескольких африканских стран, включая Эфиопию, Замбию, Центральноафриканскую Республику, Танзанию и Того.
Правительство Шри-Ланки сообщило о том, что 288 отставных военнослужащих были отправлены в Россию, из которых 16 погибли. По данным BBC, среди россиян также есть несколько американцев.
В рядах украинской армии сражаются около 2-3 тысяч американских добровольцев. Кроме того, установлено, что 54 гражданина Украины погибли, служа в вооруженных силах России.
Это лица, которые были зарегистрированы на территориях, контролируемых Украиной, до начала войны. Эти статистические данные еще раз подтверждают, как война России с Украиной оказывает тяжелое влияние на жизни многих людей в глобальном масштабе.