Suvayda viloyatida Druz va Bedouinlar to‘qnashuvi davom etmoqda
Suriya janubidagi Suvayda viloyatida Druz jamoasi bilan Sunniy Bedouinlar o‘rtasida yuzaga kelgan qurolli to‘qnashuvlarda o‘nlab odam halok bo‘ldi, yuzlab kishi jarohat oldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea Suriya Ichki ishlar vazirligi va mahalliy manbalar tomonidan tasdiqlandi. To‘qnashuvlar 13-iyul, yakshanba kuni, Druz fuqarosining Damashqga olib boruvchi yo‘lda o‘g‘irlab ketilgani haqida xabarlar tarqalganidan keyin Suvayda shahri markazidagi al-Maqvas mahallasida boshlandi.
Bu mahallada asosan Bedouinlar istiqomat qiladi. Druz jangarilari mahallani qurshab olib, nazoratga olgani haqida ma’lumotlar mavjud.
Keyinchalik Suvayda viloyatining g‘arbiy va shimoliy qismidagi Druz aholi yashaydigan qishloqlarga Bedouinlar tomonidan hujumlar boshlandi. Mahalliy mustaqil axborot agentligi Suvayda 24 ma’lumotiga ko‘ra, mojaro natijasida o‘nlab odamlar halok bo‘lib, 200 dan ortiq kishi jarohat oldi.
Shuningdek, Angliyada joylashgan Suriya Inson huquqlari observatoriyasi qurbonlar orasida bolalar, Bedouinlar va hukumat kuchlariga mansub askarlar borligini bildirdi. Suriya Ichki ishlar vazirligi kamida 30 kishi halok bo‘lganini ma’lum qildi, ammo mustaqil manbalar bu raqamni tasdiqlamagan.
Ziddiyatlar davomida Isroil mudofaa kuchlari Suvayda tomon harakatlanayotgan bir nechta tanklarga zarba berdi. Isroil rasmiylari bu harakatni Druz jamoasini himoya qilish maqsadida amalga oshirilganini ta’kidladi.
Yakshanba kechasi Druz va Bedouin yetakchilari orasida vositachilik orqali qisqa muddatli sulhga erishilib, asirlar almashindi. Biroq, tinchlik uzoqqa cho‘zilmadi va dushanba kuni jangovar harakatlar yana boshlandi.
Suvayda 24 manbasi dronlar yordamida qishloqlarga hujumlar bo‘lganini hamda hukumat kuchlari qo‘shni Dera viloyatida joylashganini ma’lum qildi. Suriya Ichki ishlar vazirligi ziddiyat yuzaga kelishiga rasmiy institutlarning zaifligi va xavfsizlik bo‘shlig‘i sabab bo‘lganini ta’kidladi.
Rasmiy bayonotda vaziyat hukumat nazoratining zaiflashuvi, xavfsizlik muvozanatining buzilishi va mahalliy jamoalarning tinchlikni tiklashdagi ojizligidan darak berayotgani qayd etildi. Viloyat gubernatori Mustafo al-Bakur fuqarolarni sabr-toqatli bo‘lishga va tinchlikni saqlashga chaqirdi.
Shuningdek, Druz diniy yetakchilari ham jamoani murosaga chaqirmoqda. Eslatib o‘tamiz, may oyida Suvayda viloyati va Damashq yaqinidagi hududlarda Druz jangchilari, xavfsizlik kuchlari hamda sunniy islomiy guruhlar o‘rtasida keng ko‘lamli to‘qnashuvlar yuz bergan va 130 dan ortiq odam halok bo‘lgani xabar qilingandi.
Shundan so‘ng hukumat Druz militsiyalarini rasmiy xavfsizlik tuzilmalariga qo‘shish bo‘yicha kelishuvga erishgandi. Biroq, so‘nggi voqealar bu kelishuvning barqarorlikni ta’minlashdagi samaradorligiga shubha uyg‘otmoqda.

В провинции Сувайда продолжается столкновение между друзами и бедуинами
В результате вооруженных столкновений между друзами и суннитскими бедуинами в провинции Суэйда на юге Сирии погибли десятки людей, сотни получили ранения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие было подтверждено Министерством внутренних дел Сирии и местными источниками. Столкновения начались 13 июля, в воскресенье, после сообщений о похищении гражданина друза на дороге, ведущей в Дамаск, в районе аль-Маквас в центре города Суэйда.
В этом районе в основном проживают бедуины. Имеются сведения о том, что друзы окружили район и взяли его под контроль.
Позже начались атаки бедуинов на деревни, населенные друзами, в западной и северной частях провинции Суэйда. По данным независимого местного информационного агентства Suwayda 24, в результате конфликта погибли десятки людей, более 200 получили ранения.
Кроме того, Сирийская обсерватория по правам человека, расположенная в Англии, сообщила, что среди жертв есть дети, бедуины и солдаты, принадлежащие правительственным силам. Министерство внутренних дел Сирии сообщило о как минимум 30 погибших, однако независимые источники не подтвердили эту цифру.
Во время конфликтов израильские силы обороны нанесли удары по нескольким танкам, движущимся в сторону Суэйды. Официальные лица Израиля отметили, что это действие было предпринято с целью защиты друзов.
В воскресенье вечером между лидерами друзов и бедуинов было достигнуто временное соглашение о перемирии через посредничество, и состоялся обмен пленными. Однако мир не продлился долго, и в понедельник боевые действия возобновились.
Источник Suwayda 24 также сообщил о нападениях на деревни с использованием дронов и о том, что правительственные силы расположены в соседней провинции Дера. Министерство внутренних дел Сирии подчеркнуло, что возникновение конфликта связано с слабостью официальных институтов и пробелами в безопасности.
В официальном заявлении отмечается, что ситуация свидетельствует о слабости контроля правительства, нарушении баланса безопасности и беспомощности местных сообществ в восстановлении мира. Губернатор провинции Мустафа аль-Бакур призвал граждан проявлять терпение и сохранять мир.
Также религиозные лидеры друзов призывают сообщество к примирению. Напомним, что в мае в провинции Суэйда и в районах, близких к Дамаску, произошли масштабные столкновения между друзскими боевиками, силами безопасности и суннитскими исламскими группами, в результате которых погибли более 130 человек.
После этого правительство достигло соглашения о включении друзских милиций в официальные структуры безопасности. Однако последние события вызывают сомнения в эффективности этого соглашения в обеспечении стабильности.