Isroilda qurolli to‘qnashuvlardan keyin zarar arizalari oshdi
Eron va Isroil o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuvlar tugagach, Isroil nazoratidagi hududlarda moddiy zararlarni qoplash bo‘yicha murojaatlar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakatning iqtisodiy yo‘nalishdagi Calcalist nashri xabar berdi. Nashr ma’lumotlariga ko‘ra, 12 kun davom etgan qurolli mojarolar 24 iyun kuni rasmiy ravishda yakunlangan.
Shundan so‘ng, fuqarolar, tadbirkorlar va mudofaa sohasi xodimlari tomonidan yetkazilgan moddiy zararlarni qoplash maqsadida 50 mingdan ortiq ariza taqdim etilgan. Mojaroning boshlanishi Isroil tomonidan aholi punktlari va ehtimoliy yadroviy obyektlarga qilingan hujumlarga Eron qurolli kuchlari tomonidan dronlar va ballistik raketalar orqali javob berishi bilan bog‘liq edi.
Eron rasmiylari o‘z harakatlarini BMT Nizomining 51-moddasiga tayanib, mamlakat suvereniteti hamda hududiy yaxlitligini himoya qilish deb ta’riflagan. Hozirda tovon puli bo‘yicha arizalar soni kun sayin ko‘paymoqda.
Davlat tomonidan kompensatsiyalarni hisoblash va tasdiqlash ishlari davom etmoqda. Bu jarayon yakunlangach, fuqarolarga yetkazilgan zararlar uchun tovon puli berilishi rejalashtirilgan.

В Израиле увеличилось количество заявлений о повреждениях после вооруженных столкновений
После окончания вооруженных столкновений между Ираном и Израилем количество заявлений о компенсации материального ущерба в контролируемых Израилем районах значительно возросло. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило экономическое издание страны Calcalist. По данным издания, вооруженные конфликты, продолжавшиеся 12 дней, официально завершились 24 июня.
С тех пор было подано более 50 тысяч заявлений с целью компенсации материального ущерба, причиненного гражданами, предпринимателями и сотрудниками оборонной сферы. Начало конфликта было связано с ответными ударами иранских вооруженных сил с помощью дронов и баллистических ракет по израильским населенным пунктам и потенциальным ядерным объектам.
Иранские официальные лица охарактеризовали свои действия как защиту суверенитета страны и территориальной целостности, ссылаясь на статью 51 Устава ООН. В настоящее время количество заявлений о компенсации продолжает расти.
Государственные органы продолжают работу по расчету и утверждению компенсаций. После завершения этого процесса планируется выплата компенсаций гражданам за причиненный ущерб.