Sankt-Peterburgda o‘yin mojari uchun so‘roq boshlandi
Sankt-Peterburgda yashovchi 14 yoshli o‘spirin Brawl Stars o‘yinidagi tortishuv sababli mahalliy politsiya tomonidan so‘roq qilindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bilan birga uning otasi ham tergov organlariga chaqirildi. Bu holat Interpol orqali Rossiya huquq-tartibot idoralariga ma’lum qilingan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘spirin o‘yin davomida boshqa ishtirokchilarni haqorat qilgan va ularga nisbatan “qurol bilan jazolayman” deb tahdid qilgan. Interpol ushbu holatni jiddiy qabul qilib, chat yozishmalarining skrinshotlarini Rossiya politsiyasiga yuborgan.
So‘roq vaqtida yosh gamer haqoratlar bo‘lganini tan oldi va qilmishi uchun uzr so‘radi. Uning ta’kidlashicha, gap faqat virtual qurol haqida bo‘lgan, aslida o‘yinda haqiqiy qurol xarid qilish imkoni mavjud emas.
Shuningdek, mojaro davomida suhbat diniy mavzularni ham o‘z ichiga olgani ma’lum bo‘ldi. Hozirda mazkur ish bo‘yicha tergov ishlari davom etmoqda.
Ushbu voqea yoshlar orasida onlayn o‘yinlarda yuzaga keladigan nizolar va ularning oqibatlariga doir muhim masalalarni ko‘rsatadi. Politsiya va ijtimoiy tashkilotlar bunday holatlarning oldini olish uchun profilaktik tadbirlarni kuchaytirishi zarur.
Ota-onalar va o‘qituvchilar bolalarni onlayn muhitda to‘g‘ri axloq qoidalariga rioya qilishga o‘rgatishi muhim hisoblanadi. Shuningdek, o‘yin platformalarida ham foydalanuvchilar o‘rtasidagi munosabatlarni nazorat qilish va zararli xatti-harakatlarning oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlar ko‘rilishi lozim.
Bu holat yoshlar o‘rtasida axloqiy va ijtimoiy madaniyatni oshirish zaruratini yana bir bor eslatadi.

В Санкт-Петербурге началось расследование по делу о мошенничестве в игре
В Санкт-Петербурге 14-летний подросток был допрошен местной полицией из-за конфликта в игре Brawl Stars. Об этом сообщает Zamin.uz.
С ним также был вызван его отец в следственные органы. Этот случай был сообщен правоохранительным органам России через Интерпол.
По данным, подросток оскорблял других участников во время игры и угрожал им "наказать оружием". Интерпол воспринял этот случай серьезно и отправил скриншоты переписки в российскую полицию.
Во время допроса молодой геймер признал, что были оскорбления, и извинился за свои действия. По его словам, речь шла только о виртуальном оружии, на самом деле в игре нет возможности купить настоящее оружие.
Также стало известно, что во время конфликта обсуждались религиозные темы. В настоящее время продолжается расследование по данному делу.
Этот инцидент подчеркивает важные вопросы конфликтов, возникающих в онлайн-играх среди молодежи, и их последствия. Полиции и социальным организациям необходимо усилить профилактические меры для предотвращения таких случаев.
Важно, чтобы родители и учителя учили детей соблюдать правильные моральные нормы в онлайн-среде. Также на игровых платформах должны быть предприняты меры по контролю за отношениями между пользователями и предотвращению вредных действий.
Этот случай еще раз напоминает о необходимости повышения моральной и социальной культуры среди молодежи.