Ukrainada bosh vazir va mudofaa vaziri almashuvi kutilmoqda
Ukrainada yaqin kunlarda muhim siyosiy o‘zgarishlar yuz berishi kutilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Vladimir Zelenskiyning ma’lum qilishicha, amaldagi bosh vazir Denis Shmigal iste’foga chiqib, mamlakat mudofaa vaziri lavozimiga tayinlanadi. Zelenskiy bu qarorni izohlar ekan, Shmigalning katta siyosiy tajribasi mudofaa sohasida samarali ishlashiga yordam berishini ta’kidladi.
Mudofaa vaziri lavozimida u mamlakatning barcha resurslari va mas’uliyatlarini boshqaradi. Shuningdek, Shmigalning bosh vazirlikdagi o‘rnini uning birinchi o‘rinbosari Yuliya Sviridenkova egallashi kutilmoqda.
Agar bu tasdiqlansa, u Ukraina tarixida bosh vazir bo‘lgan ilk ayollardan biri sifatida tarixga kiradi. Shu bilan birga, hozirgi mudofaa vaziri Rustem Umerov AQShdagi elchi lavozimiga tayinlanishi rejalashtirilmoqda.
Bu qaror Ukraina va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi siyosiy hamkorlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Ushbu o‘zgarishlar Ukraina rahbariyatining jang holatidagi davlatni samarali boshqarishga, tashqi siyosat va mudofaa tizimini rivojlantirishga qaratilgan qat’iy niyatini ko‘rsatadi.
Yaqin kunlarda mazkur tayinlovlar rasmiy ravishda e’lon qilinishi kutilmoqda. Bu esa mamlakatning barqarorligi va xavfsizligini ta’minlashda muhim qadam bo‘ladi.

В Украине ожидается смена премьер-министра и министра обороны
Президент Владимир Зеленский сообщил, что действующий премьер-министр Денис Шмыгаль уйдет в отставку и будет назначен министром обороны страны. Зеленский, комментируя это решение, отметил, что большой политический опыт Шмыгаля поможет эффективно работать в сфере обороны.
На посту министра обороны он будет управлять всеми ресурсами и обязанностями страны. Также ожидается, что место Шмыгаля на посту премьер-министра займет его первый заместитель Юлия Свириденко.
Если это подтвердится, она войдет в историю как одна из первых женщин-премьер-министров Украины. В то же время, нынешний министр обороны Рустем Умеров планируется назначить послом в США.
Это решение будет способствовать дальнейшему укреплению политического сотрудничества между Украиной и Соединенными Штатами Америки. Эти изменения демонстрируют решимость руководства Украины эффективно управлять государством в условиях боевых действий, развивать внешнюю политику и систему обороны.
В ближайшие дни ожидается официальное объявление о данных назначениях. Это станет важным шагом для обеспечения стабильности и безопасности страны.