Rossiya va Ukraina dron hujumlarida jabrlanishdi
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush davomida tinch aholi yashaydigan hududlar yana bir bor nishonga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
15 iyul, seshanba kuni kechqurun Rossiya Qurolli Kuchlari Xarkiv shahriga uchuvchisiz dronlar orqali hujum amalga oshirdi. Bu haqda Xarkiv viloyati harbiy ma’muriyati rahbari Oleg Sinegubov o‘zining Telegram-kanali orqali ma’lum qildi.
Unga ko‘ra, 20 daqiqa ichida shaharda kamida 17 marta kuchli portlashlar yuz berdi. Hujum asosan Kiyev tumanidagi fuqarolik sanoat korxonasiga qaratilgan bo‘lib, natijada yong‘in kelib chiqqan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hujumda “Geran-2” turkumiga kiruvchi kamikadze dronlar ishlatilgan. Ushbu zarba oqibatida uch nafar fuqaro jarohat oldi va hozirda ularga tibbiy yordam ko‘rsatilmoqda.
Shu bilan birga, Ukraina tomon ham jim turmay, kecha kechqurun Rossiya hududidagi Voronej viloyatiga dronlar bilan zarba berdi. Viloyat gubernatori Aleksandr Gusevning ma’lumotiga ko‘ra, hujum natijasida 27 kishi jarohatlangan, shulardan to‘rt nafari voyaga yetmagan bolalar.
Ba’zi jarohatlanganlarning ahvoli og‘ir hisoblanmoqda. Mutaxassislar ikki tomonlama dron hujumlari tinch aholi uchun katta xavf tug‘dirayotganini ta’kidlamoqda.
Oldin front chizig‘idan uzoqda bo‘lgan shaharlar ham endi xavfsiz emas. Yangi tahdidlar, jabrlanuvchilar va yong‘inlar mintaqadagi tinchlikka jiddiy to‘siq bo‘lmoqda.
Fuqarolar hayoti va xavfsizligiga tahdid solayotgan dron hujumlari hozirgi kunda har ikki davlat uchun katta sinovdir. Jahon hamjamiyati esa bu yo‘qotishlarning sabablarini aniqlab, kim qanday javobgarlikni o‘z zimmasiga olishi lozimligini chuqur tahlil qilishi zarur.

Россия и Украина пострадали от атак дронов
В ходе войны между Россией и Украиной вновь стали мишенью районы, где проживает мирное население. Об этом сообщает Zamin.uz.
15 июля, во вторник вечером, Вооруженные силы России нанесли удар по Харькову с помощью беспилотников. Об этом сообщил глава Харьковской областной военной администрации Олег Синегубов в своем Telegram-канале.
По его словам, в течение 20 минут в городе произошло как минимум 17 мощных взрывов. Атака была направлена в основном на гражданское промышленное предприятие в Киевском районе, в результате чего возник пожар.
Согласно информации, в атаке использовались беспилотники-камикадзе, входящие в состав "Герань-2". В результате удара три гражданских лица получили ранения, и в настоящее время им оказывается медицинская помощь.
В то же время Украина также не оставалась в стороне и вчера вечером нанесла удар по Воронежской области на территории России с помощью дронов. По данным губернатора области Александра Гусева, в результате атаки 27 человек получили ранения, из них четверо - несовершеннолетние дети.
Состояние некоторых раненых оценивается как тяжелое. Специалисты подчеркивают, что двусторонние атаки дронов представляют собой серьезную угрозу для мирного населения.
Города, которые ранее находились далеко от линии фронта, теперь тоже не безопасны. Новые угрозы, пострадавшие и пожары становятся серьезным препятствием для мира в регионе.
Атаки дронов, угрожающие жизни и безопасности граждан, в настоящее время являются большим испытанием для обеих стран. Мировое сообщество должно глубоко проанализировать причины этих потерь и определить, кто должен взять на себя ответственность.