Trampga nisbatan norozilik oshmoqda AQShda
Buning asosiy sababi – prezident Donald Trampning so‘nggi paytlardagi siyosiy harakatlari ko‘plab saylovchilar orasida norozilikni kuchaytirayotgani bilan bog‘liq. The Hill nashrining xabar berishicha, YouGov va Economist tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi ijtimoiy so‘rov natijalari bunga yaqqol dalolat bermoqda.
So‘rov natijalariga ko‘ra, amerikaliklarning 55 foizi Trampning siyosiy qarorlari va harakatlaridan norozi ekanligini bildirgan. Ularning fikricha, prezident mamlakat manfaatlarini to‘liq ifoda eta olmayapti, siyosati esa ko‘pincha ixtilofli va bir tomonlama hisoblanadi.
Shu bilan birga, faqat 41 foiz amerikalik Trampni qo‘llab-quvvatlashini aytgan. Bir necha hafta oldingi so‘rovlar bilan solishtirilganda, norozilik darajasi 2 foizga oshgani ko‘zga tashlanadi.
Qo‘llab-quvvatlovchilar soni esa 42 foizdan 41 foizga kamaygan. Bu o‘zgarish kichik bo‘lsa-da, umumiy tendensiya aniq ko‘rinmoqda.
Tahlilchilarning fikricha, Trampga nisbatan norozilikning oshishiga asosiy sabab demokratik partiya tarafdorlari hamda mustaqil saylovchilarning tanqidiy kayfiyati hisoblanadi. Bu guruhlar orasida prezidentga bo‘lgan ishonchsizlik va shubhalar kuchaymoqda.
Hozirda AQSHda 2024 yilda bo‘ladigan navbatdagi prezidentlik saylovlariga tayyorgarlik jarayoni qizg‘in davom etmoqda. Donald Tramp yana saylovlarda ishtirok etishni rejalashtirmoqda.
Biroq, ijtimoiy kayfiyatdagi bunday o‘zgarishlar uning saylovoldi strategiyasiga jiddiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Mutaxassislar ta’kidlaydiki, AQSHda siyosiy polarizatsiya – jamiyatning ikkiga bo‘linishi – so‘nggi yillarda yanada chuqurlashmoqda.
Tramp esa aynan shu qarama-qarshi fikrlar o‘rtasida turib, so‘nggi so‘rovlar natijalari va ijtimoiy voqealar orqali yanada aniqroq ko‘rinmoqda. Shunday qilib, prezident uchun oldingi siyosiy yo‘l oson kechmasligi ehtimoldan holi emas.
Uning tarafdorlari uni himoya qilishda davom etayotgan bo‘lsa-da, muxolif fikrdagilar soni ham kun sayin ortib bormoqda. Bu esa AQSH siyosiy sahnasidagi raqobatning yanada qizg‘inlashishidan darak beradi.

Недовольство Трампом растет в США
Политическая обстановка в Соединенных Штатах Америки становится все более напряженной. Об этом сообщает Zamin.uz.
Основная причина этого – последние политические действия президента Дональда Трампа, которые вызывают недовольство среди многих избирателей. Как сообщает издание The Hill, результаты последнего социологического опроса, проведенного YouGov и Economist, наглядно это подтверждают.
Согласно результатам опроса, 55 процентов американцев заявили о своем недовольстве политическими решениями и действиями Трампа. По их мнению, президент не может полностью выразить интересы страны, а его политика часто считается противоречивой и односторонней.
В то же время только 41 процент американцев заявил, что поддерживает Трампа. По сравнению с опросами нескольких недель назад, уровень недовольства увеличился на 2 процента.
Число сторонников снизилось с 42 процентов до 41 процента. Хотя это изменение и небольшое, общая тенденция очевидна.
По мнению аналитиков, основной причиной роста недовольства по отношению к Трампу является критическое настроение сторонников демократической партии и независимых избирателей. В этих группах усиливается недоверие и сомнения в президенте.
В настоящее время в США активно продолжается подготовка к следующим президентским выборам, которые состоятся в 2024 году. Дональд Трамп снова планирует участвовать в выборах.
Однако такие изменения в общественном настроении могут серьезно повлиять на его предвыборную стратегию. Эксперты подчеркивают, что политическая поляризация в США – разделение общества на две части – углубляется в последние годы.
Трамп, находясь между этими противоположными мнениями, становится все более очевидным через результаты последних опросов и социальные события. Таким образом, для президента предыдущий политический путь может оказаться не таким уж легким.
Хотя его сторонники продолжают его защищать, число противников также растет с каждым днем. Это свидетельствует о том, что конкуренция на политической арене США становится все более напряженной.