Zelenskiy: Raketa hujumlari AQSH vakili sabab to‘xtadi
Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakatga qarshi raketa hujumlarining nega to‘xtaganini tushuntirdi va bu holat bo‘yicha jiddiy xulosalar chiqarishga chaqirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Kiyev va boshqa yirik shaharlarga ikki kecha davomida katta raketalar bilan birorta ham hujum amalga oshirilmagan. Zelenskiy bu tanaffus sababini AQSHdan kelgan maxsus vakil, general Kit Kellogning tashrifi bilan bog‘lagan.
Prezidentning ta’kidlashicha, general Kellog kelganidan so‘ng osmon tinch bo‘lib qoldi. U ikki kecha davomida hech qanday katta hujum bo‘lmaganini aytib, xalq orasida hazil sifatida “Kellogga Ukraina pasportini berish kerak, u yerda qolishi lozim” degan gaplar paydo bo‘lganini bildirgan.
Zelenskiy bularning barchasi Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Amerikadan cho‘chiyotganidan dalolat beradi, deb hisoblaydi. Shuningdek, Zelenskiy Rossiya rahbariyatining AQSHning harbiy va siyosiy ta’siriga jiddiy e’tibor qaratayotganini ta’kidladi.
General Kellog kabi harbiy faollar Ukrainada mavjudligi Moskva tomonidan shoshma-shoshar qarorlar qabul qilinishiga sabab bo‘layotgani haqida gapirdi. Bu fikrlar nafaqat Ukraina ichida, balki xalqaro ommaviy axborot vositalarida ham keng muhokamaga sabab bo‘lmoqda.
Ko‘plab ekspertlar bu bayonotni Rossiya va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarda keskin o‘zgarish sifatida baholamoqda. Zelenskiy amerikalik sheriklariga yana bir bor minnatdorchilik bildirib, ularning hozirgi vaziyatdagi rolini “strategik kalit” deb atadi.
Ushbu voqea fonida Ukraina jamiyatida bir muddatlik tinchlik kayfiyati kuchaygani ko‘zga tashlanmoqda. Biroq mutaxassislar bu sukunatni vaqtinchalik deb baholab, har qanday ehtimoliy xavfga tayyor bo‘lish kerakligini ta’kidlashmoqda.
Shunday qilib, Zelenskiy Putinning AQSH ishtirokidan cho‘chigani nafaqat so‘zlarda, balki amaliy natijalar orqali ham yaqqol namoyon bo‘layotganini bildiradi. Bu esa Ukraina uchun diplomatik sohada katta yutuq hisoblanadi.

Зеленский: Ракетные удары остановились из-за представителя США
Президент Украины Владимир Зеленский объяснил, почему ракетные атаки на страну прекратились, и призвал сделать серьезные выводы по этому поводу. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, на Киев и другие крупные города в течение двух ночей не было ни одной атаки крупными ракетами. Зеленский связал эту паузу с визитом специального представителя из США, генерала Кита Келлога.
Президент отметил, что после приезда генерала Келлога небо стало спокойным. Он сказал, что в течение двух ночей не было никаких крупных атак, и среди народа появились шутки о том, что "Келлогу нужно дать украинский паспорт, он должен остаться там".
Зеленский считает, что все это свидетельствует о том, что президент России Владимир Путин боится Америки. Также Зеленский подчеркнул, что руководство России серьезно обращает внимание на военное и политическое влияние США.
Говоря о наличии военных деятелей, таких как генерал Келлог, в Украине, он отметил, что это приводит к поспешным решениям со стороны Москвы. Эти мысли вызывают широкое обсуждение не только внутри Украины, но и в международных средствах массовой информации.
Многие эксперты оценивают это заявление как резкое изменение в отношениях между Россией и США. Зеленский еще раз поблагодарил американских партнеров, назвав их роль в текущей ситуации "стратегическим ключом".
На фоне этого события в украинском обществе наблюдается временное усиление атмосферы спокойствия. Однако специалисты оценивают этот затишье как временное и подчеркивают необходимость быть готовыми к любым потенциальным угрозам.
Таким образом, Зеленский заявляет, что страх Путина перед участием США проявляется не только в словах, но и в практических результатах. Это является значительным достижением для Украины в дипломатической сфере.