Xitoy hukumati musodara qilingan smartfonlarni buzish va ulardan ma’lumotlarni olish uchun yangi qurilmani ishga tushirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
TechCrunch nashrining xabariga ko‘ra, bu uskuna yordamida Xitoy huquqni muhofaza qiluvchi organlari telefonlardagi kontaktlar, xabarlar, suratlar va boshqa shaxsiy ma’lumotlarni osongina qo‘lga kiritishi mumkin. Qurilma asosan hibsga olingan va tergov ostidagi shaxslarning telefonlariga nisbatan qo‘llanmoqda.
Mutaxassislarning fikricha, bu texnologiya inson huquqlari va shaxsiy daxlsizlikka jiddiy tahdid soladi. Qurilma internetga ulanmagan holda ishlaydi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri telefonga ulanadi.
Bundan tashqari, u parollarni emas, balki yuzni aniqlash yoki barmoq izi kabi biometrik himoyani ham chetlab o‘tishga qodir. Ushbu yangi qurilma davlat organlariga ma’lumotlarni tez va samarali tarzda olish imkonini beradi, biroq shaxsiy hayotga oid huquqlarni himoya qilish masalalarini yanada dolzarb qiladi.
Shu sababli, mutaxassislar uning qo‘llanilishiga ehtiyotkorlik bilan yondashish zarurligini ta’kidlamoqda.

Китай новое устройство для получения данных о смартфоне
Правительство Китая запустило новое устройство для разрушения конфискованных смартфонов и извлечения из них данных. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно сообщению издания TechCrunch, с помощью этого устройства китайские правоохранительные органы могут легко получить доступ к контактам, сообщениям, фотографиям и другим личным данным на телефонах. Устройство в основном применяется к телефонам задержанных и находящихся под следствием лиц.
По мнению экспертов, эта технология представляет серьезную угрозу правам человека и личной неприкосновенности. Устройство работает без подключения к интернету и подключается напрямую к телефону.
Кроме того, оно способно обойти биометрическую защиту, такую как распознавание лиц или отпечатки пальцев, а не пароли. Это новое устройство позволяет государственным органам быстро и эффективно извлекать данные, однако еще больше актуализирует вопросы защиты прав на личную жизнь.