Yangi geosiyosiy vaziyat keskinlashishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlarida Prezident Donald Tramp Ukrainaga uzoq masofaga uchuvchi Tomahawk qanotli raketalarini yetkazib berish haqida muhokamalar olib bormoqda, deb xabar berdi washingtonpost.com sayti. Ma’lumotlarga ko‘ra, 11 iyul kuni AQSH hukumati doirasida Tomahawk raketalarining taqdiri bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tgan.
Ushbu raketalar ilgari Eronga qarshi havo hujumlarida ishlatilgan. Shuning uchun ularni Ukrainaga berish siyosiy va harbiy jihatdan katta o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi mumkin.
Hozircha bu qurollar rasmiy ravishda Ukrainaga beriladigan ro‘yxatda yo‘q, ammo kelajakda vaziyat keskin o‘zgarishi ehtimoli mavjud. Bundan tashqari, Pentagon manbalari AQSH hukumati Ukrainada mavjud bo‘lgan ATACMS raketalariga qo‘yilgan masofaviy cheklovlarni olib tashlashi mumkinligini ma’lum qildi.
Agar bu amalga oshsa, ukrainalik harbiylar 300 kilometrgacha masofaga zarba berish imkoniga ega bo‘ladi. Bu esa Rossiya hududidagi ko‘plab harbiy obyektlarni nishonga olish imkonini yaratadi.
Prezident Donald Tramp bilan Ukraina Prezidenti Volodimir Zelenskiy o‘rtasidagi suhbat ham keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Washington Post ma’lumotiga ko‘ra, Tramp Zelenskiydan “Nega Moskva shahriga zarba bermayapsizlar?” deb so‘ragan.
Zelenskiy esa “Agar bizga yetarli qurol yetkazib bersangiz, buni amalga oshiramiz” deb javob bergan. Shundan so‘ng Tramp Ukraina nafaqat Moskva, balki Sankt-Peterburg shaharlarini ham nishonga olishi kerakligini ta’kidlagan.
14 iyul kuni AQSH va Yevropa Ittifoqi Kiyevga qurol yetkazib berish bo‘yicha kelishuvga erishgani haqida e’lon qilindi. Ushbu yordam paketida Patriot havo mudofaa tizimlari, ularga mos raketalar va ehtimoliy hujumkor qurollar ham bo‘lishi mumkin.
Axios manbalari ma’lumotiga ko‘ra, yangi harbiy yordam paketi uzoq masofali raketalarni o‘z ichiga oladi, bu esa Ukraina armiyasiga birinchi marta Moskva va Sankt-Peterburg shaharlariga tahdid solish imkonini beradi. Jahon siyosatida vaziyat yanada keskinlashishi mumkin.
Chunki bunday qarorlar nafaqat Rossiya va Ukraina munosabatlariga, balki butun Yevroosiyo mintaqasining xavfsizligiga ta’sir ko‘rsatadi. Hozirgi paytda barcha voqealar AQSH siyosiy qarorlari va Rossiyaning javob harakatlariga bog‘liq bo‘lmoqda.

США могут предоставить Украине дальнобойные ракеты
В Соединенных Штатах Президент Дональд Трамп ведет обсуждения о поставках Украине дальнобойных крылатых ракет Tomahawk, сообщает сайт washingtonpost.com. По данным, 11 июля в рамках правительства США состоялись обсуждения судьбы ракет Tomahawk.
Эти ракеты ранее использовались в воздушных ударах против Ирана. Поэтому их передача Украине может привести к значительным политическим и военным изменениям.
Пока эти вооружения не включены в официальный список, который будет передан Украине, однако в будущем ситуация может резко измениться. Кроме того, источники Пентагона сообщили, что правительство США может снять дистанционные ограничения на ракеты ATACMS, которые уже находятся в Украине.
Если это произойдет, украинские военные получат возможность наносить удары на расстоянии до 300 километров. Это создаст возможность нацеливания на множество военных объектов на территории России.
Разговор между Президентом Дональдом Трампом и Президентом Украины Владимиром Зеленским также вызвал широкие обсуждения. По данным Washington Post, Трамп спросил Зеленского: “Почему вы не наносите удары по Москве?”
Зеленский ответил: “Если вы предоставите нам достаточно оружия, мы это сделаем”. После этого Трамп подчеркнул, что Украина должна нацеливаться не только на Москву, но и на Санкт-Петербург.
14 июля было объявлено о том, что США и Европейский Союз достигли соглашения о поставках оружия Киеву. Этот пакет помощи может включать системы противовоздушной обороны Patriot, соответствующие ракеты и, возможно, наступательное вооружение.
По данным Axios, новый пакет военной помощи включает дальнобойные ракеты, что даст украинской армии возможность впервые угрожать Москве и Санкт-Петербургу. Ситуация в мировой политике может обостриться еще больше.
Поскольку такие решения влияют не только на отношения России и Украины, но и на безопасность всего евразийского региона. В настоящее время все события зависят от политических решений США и ответных действий России.