AQSH Prezidenti Donald Trampning bildirishicha, Eron yadro dasturi bo‘yicha muzokaralarni qayta boshlashga tayyorligini ma’lum qilgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Tehron AQSH tomonidan o‘z yadroviy infratuzilmasiga qaratilgan zarbalarga qaramay, muloqotga ochiq ekanligini ko‘rsatmoqda. Tramp ta’kidlaganidek, Eron muzokara olib borish niyatida, biroq AQSH bu jarayonda shoshilmaydi.
U ilgari Eron bilan kelishuvga erishish imkoniyati mavjud bo‘lganini, ammo afsuski, bu imkoniyatdan foydalanilmaganini aytdi. Shuning uchun AQSH Eronning yadroviy obyektlarini nishonga olgan.
Prezident Tramp shuningdek, agar Tehrondan rasmiy tashabbus bo‘lsa, AQSH muzokaralar jadvaliga qaytishga tayyorligini bildirdi. U Vashingtonning pozitsiyasi aniq ekanini, zarur bo‘lsa, yana keskin choralar ko‘rilishi mumkinligini ham eslatib o‘tdi.
Bu holat Eron va AQSH o‘rtasidagi yadro dasturi bo‘yicha muzokaralarning davom etishiga tayyorlikni ko‘rsatadi.

Иран заявил о готовности возобновить ядерные переговоры
Президент США Дональд Трамп сообщил, что Иран заявил о готовности возобновить переговоры по своей ядерной программе. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Трампа, Тегеран, несмотря на удары, направленные США на его ядерную инфраструктуру, демонстрирует открытость к диалогу. Трамп подчеркнул, что Иран намерен вести переговоры, однако США не спешат в этом процессе.
Он ранее говорил, что была возможность достичь соглашения с Ираном, но, к сожалению, эта возможность не была использована. Поэтому США нацелились на ядерные объекты Ирана.
Президент Трамп также заявил, что если будет официальная инициатива от Тегерана, США готовы вернуться к графику переговоров. Он также напомнил, что позиция Вашингтона ясна, и при необходимости могут быть предприняты дополнительные жесткие меры.
Эта ситуация демонстрирует готовность к продолжению переговоров по ядерной программе между Ираном и США