Hindiston kvant texnologiyalarida yangi startapni qo‘llab-quvvatlaydi
Hindiston kvant texnologiyalari sohasida o‘z raqobatbardoshligini oshirish maqsadida yangi loyiha boshladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat hukumatining qaroriga ko‘ra, Bangalorda joylashgan QpiAI startapi rasmiy texnologik hamkor sifatida tanlandi. Ushbu kompaniya kvant kompyuterlari, sun’iy intellekt va chip dizayni bo‘yicha ilg‘or yechimlar yaratmoqda.
QpiAI texnik muammolarni hal etishga va global bozorda raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqishga intilmoqda. Kompaniya tomonidan ishlab chiqilayotgan “QpiAI Falcon” nomli kvant kompyuteri va uning dasturiy platformasi Google va IBM kabi yirik kompaniyalar bilan raqobat qila oladigan darajada bo‘lishi kutilmoqda.
Hindiston hukumati esa ushbu startapni moliyaviy, infratuzilmaviy va siyosiy jihatdan qo‘llab-quvvatlashga tayyor. Mutaxassislar fikricha, bu loyiha Hindistonga nafaqat mintaqaviy, balki global texnologik maydonda o‘z o‘rnini topishga yordam beradi.

Индия поддерживает новый стартап в области квантовых технологий
Индия начала новый проект с целью повышения своей конкурентоспособности в области квантовых технологий. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению правительства страны, стартап QpiAI, расположенный в Бангалоре, был выбран в качестве официального технологического партнера. Эта компания разрабатывает передовые решения в области квантовых компьютеров, искусственного интеллекта и дизайна чипов.
QpiAI стремится решать технические проблемы и разрабатывать конкурентоспособные продукты на глобальном рынке. Ожидается, что квантовый компьютер под названием "QpiAI Falcon" и его программная платформа смогут конкурировать с такими крупными компаниями, как Google и IBM.
Правительство Индии готово поддержать этот стартап финансово, инфраструктурно и политически. По мнению экспертов, этот проект поможет Индии занять свое место не только на региональном, но и на глобальном технологическом рынке.
Таким образом, Индию можно рассматривать как одно из ведущих государств в области квантовых технологий.