Kut shahridagi yangi savdo markazida yong‘in sodir bo‘ldi
Iroqning sharqiy qismida joylashgan Kut shahrida yangi savdo markazida yuzaga kelgan yong‘in butun mamlakat aholisini chuqur qayg‘uga soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yong‘in oqibatida kamida 77 kishi halok bo‘lib, ko‘plab odamlar turli darajada jarohat oldi, deb xabar bermoqda AFP agentligi. Savdo markazi besh kun oldin ochilgan bo‘lib, chorshanba kechasi kutilmagan falokat yuz berdi.
Yong‘in tezda butun binoni qamrab olib, odamlar tomga chiqib qutulishga harakat qilishdi. Favqulodda vaziyatlar xizmatlari va o‘t o‘chiruvchilar yong‘inni nazoratga olish uchun jonbozlik bilan harakat qilishdi.
Hozirda bedarak yo‘qolganlarni qidirish ishlari davom etmoqda. Mahalliy telekanal va ijtimoiy tarmoqlarda yong‘inning qanchalik jiddiyligi aks etgan videolar tarqaldi.
Tez yordam xodimlari jarohatlanganlarni shifoxonalarga yetkazishda davom etmoqda. Shahar aholisi va jabrlanuvchilarning yaqinlari hanuzgacha voqeaning ta’siridan chiqolmayapti.
Ular yo‘qolgan yaqinlari haqida rasmiy ma’lumot kutmoqda. Mahalliy shifokor Nosir al-Kurashi falokat haqida shunday dedi: “Biz hech kim bunday voqeani kutmagandik.
Oilamiz bilan markazga kechki ovqatga kelgan edik. Ikkinchi qavatdagi konditsioner portlab, yong‘in boshlandi.
Odamlar binodan chiqolmay, halok bo‘lishdi.” Kut shahri Bag‘doddan 160 kilometr janubi-sharqda joylashgan. Yong‘in shahar markazida sodir bo‘lgani sababli, fojia ko‘plab odamlarni ta’siriga oldi.
Favqulodda vaziyatlar xizmati, shifokorlar va huquq-tartibot idoralari jabrlanuvchilarga yordam ko‘rsatish va halokat oqibatlarini bartaraf etish bo‘yicha ish olib bormoqda. Tergov ishlari davom etmoqda, ammo bu falokat Iroq jamiyatida chuqur iz qoldirganligi aniqdir.

В новом торговом центре в городе Кут произошел пожар
Пожар, возникший в новом торговом центре, расположенном в восточной части Ирака, в городе Кут, глубоко опечалил население всей страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным агентства AFP, в результате этого пожара погибли как минимум 77 человек, многие получили ранения различной степени тяжести. Торговый центр был открыт всего пять дней назад, и в среду вечером произошла неожиданная катастрофа.
Пожар быстро охватил все здание, и люди пытались выбраться на крышу. Службы экстренной помощи и пожарные активно работали над тем, чтобы взять пожар под контроль.
В настоящее время продолжаются поисковые работы пропавших без вести. В местных телеканалах и социальных сетях распространяются видео, отражающие серьезность пожара.
Сотрудники скорой помощи продолжают доставлять пострадавших в больницы. Жители города и близкие пострадавших до сих пор не могут прийти в себя от произошедшего.
Они ждут официальной информации о своих пропавших близких. Местный врач Насир аль-Кураши сказал о катастрофе: «Мы не ожидали, что произойдет что-то подобное.
Мы пришли в центр поужинать с семьей. Кондиционер на втором этаже взорвался, и начался пожар.
Люди не смогли покинуть здание и погибли.» Город Кут расположен в 160 километрах к юго-востоку от Багдада. Поскольку пожар произошел в центре города, трагедия затронула множество людей.
Службы экстренной помощи, врачи и правоохранительные органы работают над оказанием помощи пострадавшим и устранением последствий катастрофы. Расследование продолжается, но очевидно, что эта катастрофа оставила глубокий след в иракском обществе.