Eron prezidentining korteji yo‘lda qolib, taksi chaqirdi
Eronda kutilmagan voqea jamoatchilik muhokamasini keltirib chiqardi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat prezidenti Mas’ud Pizishkiyon Tabariz shahriga xizmat safari davomida kortejidagi uchta avtomobil bir vaqtning o‘zida to‘xtab qolganligi sababli yo‘lini davom ettirish uchun taksi chaqirishga majbur bo‘ldi. Bu haqda nasrnews.ir xabar berdi.
Ma’lum bo‘lishicha, prezidentning avtomobillariga yoqilg‘i quyish shoxobchasida suv aralashtirilgan benzin quyilgan. Prezidentning maxsus inspektori Mustafo Movlaviyning so‘zlariga ko‘ra, sifatsiz yoqilg‘i sababli kortej Qazvin viloyati hududida yo‘lda qolib ketgan.
Bu favqulodda holat bo‘lib, prezident rasmiy surishtiruv o‘tkazishni talab qilmagan. Mustafo Movlaviy ta’kidlaganidek, bunday holat faqat rasmiy shaxslarga emas, oddiy fuqarolarga ham yuz berishi mumkin.
Yo‘ldagi sifatsiz benzin muammosi mamlakat transport tizimi uchun jiddiy xavotirli masala ekanini yana bir bor ko‘rsatdi. Prezidentning “suvli benzin” tufayli kortej bilan yo‘lda qolib, taksida Tabarizga yetib borishi va bu vaziyatga sabr bilan yondashishi mahalliy hamda xorijiy ommaviy axborot vositalarida keng muhokamaga sabab bo‘ldi.
Ushbu holat benzin sifati ustidan davlat darajasida qat’iy nazorat zarurligini yanada oshirdi. Tahlilchilarning fikricha, bunday voqealar xalq turmushi va ishonchini mustahkamlashda muhim saboq bo‘lib xizmat qiladi.
Chunki mamlakat rahbari ham oddiy fuqaro kabi muammoga duch kelishi davlat tizimida barcha uchun teng munosabat zarurligini ko‘rsatadi. Erondagi ushbu voqea transport va yoqilg‘i sohasidagi tizimli muammolarga e’tibor qaratish zaruratini yana bir bor eslatdi.

Кортеж президента Ирана застрял на дороге и вызвал такси
Президент страны Масуд Пизишкион во время служебной поездки в город Тебриз был вынужден вызвать такси, так как три автомобиля в его кортежe одновременно остановились. Об этом сообщает nasrnews.ir.
Как стало известно, в бензин, заправляемый в автомобили президента, была добавлена вода на автозаправочной станции. По словам специального инспектора президента Мустафы Мовлави, из-за некачественного топлива кортеж застрял на территории провинции Казвин.
Это чрезвычайное происшествие, однако президент не потребовал официального расследования. Как отметил Мустафа Мовлави, такая ситуация может произойти не только с официальными лицами, но и с обычными гражданами.
Проблема некачественного бензина на дороге еще раз показала, что это серьезная проблема для транспортной системы страны. То, что президент застрял с кортежем из-за "водяного бензина" и добрался до Тебриза на такси, вызвало широкое обсуждение в местных и зарубежных средствах массовой информации.
Этот случай еще больше подчеркнул необходимость строгого государственного контроля за качеством бензина. По мнению аналитиков, такие события служат важным уроком для укрепления жизни народа и доверия к власти.
Поскольку глава государства, как и обычный гражданин, может столкнуться с проблемой, это показывает необходимость равного отношения ко всем в государственной системе. Это событие в Иране еще раз напомнило о необходимости обратить внимание на системные проблемы в области транспорта и топлива.