Telegram messenjeri atrofida muhokamalar yana jonlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu safar gap faqat yangiliklar haqida emas, balki messenjerning obro‘siga zarar yetkazish harakatlari haqida ketmoqda. Telegram asoschisi Pavel Durov bu masalada aniq va qat’iy fikr bildirdi.
Uning ta’kidlashicha, so‘nggi paytlarda ommaviy axborot vositalarida paydo bo‘lgan xabarlar tasodif emas, balki ma’lum maqsadga xizmat qiluvchi kampaniyalardir. Ayniqsa, 17 iyul kuni tarqalgan va Telegram Rossiyada ofis ochishga tayyorlanayotgani haqidagi xabarlar bunga misol bo‘ldi.
Hi-Tech Mail nashrida e’lon qilingan maqolaga ko‘ra, Roskomnadzor saytida Telegram Messenger Inc. kompaniyasining Rossiyada filial yoki vakolatxona ochishi yoki yuridik shaxs sifatida ro‘yxatdan o‘tishi «tasdiqlash bosqichida» ekani qayd etilgan.
Biroq Pavel Durov bu ma’lumotlarga shubha bilan qaraydi. U o‘zining Telegram-kanalida bunday holatni oldin ham kuzatilgan bosim va kampaniyalarning davomiyligi deb baholadi.
Uning fikricha, Telegram’ni obro‘sizlantirishga qaratilgan maqsadli harakatlar mavjud bo‘lib, ularni faqat «jurnalistik xatolar» bilan izohlab bo‘lmaydi. Durov shunday dedi: «Ehtimol, biz jurnalistlarning oddiy xatolari emas, balki Telegram’ni obro‘sizlantirish bo‘yicha maqsadli kampaniya bilan shug‘ullanayotganlarni ko‘rayotgandirmiz».
Hozirgi paytda Telegram tomonidan Rossiyada rasmiy ofis ochish yoki yuridik maqom olish haqidagi bayonotlar berilmagan. Bu esa vaziyatni yanada noaniq qilib qo‘ymoqda.

Павел Дуров опроверг сообщения о Telegram
На этот раз речь идет не только о новостях, но и о попытках нанести ущерб репутации мессенджера. Основатель Telegram Павел Дуров высказал четкое и категоричное мнение по этому вопросу.
По его словам, сообщения, появившиеся в последнее время в средствах массовой информации, не являются случайными, а представляют собой кампании, служащие определенной цели. Особенно примером этому стали сообщения, распространенные 17 июля о том, что Telegram готовится открыть офис в России.
Согласно статье, опубликованной в издании Hi-Tech Mail, на сайте Роскомнадзора отмечено, что открытие филиала или представительства компании Telegram Messenger Inc. в России или ее регистрация в качестве юридического лица находится на «этапе подтверждения».
Однако Павел Дуров с недоверием относится к этой информации. Он оценил такую ситуацию как продолжение давления и кампаний, наблюдаемых ранее.
По его мнению, существуют целенаправленные действия, направленные на дискредитацию Telegram, которые нельзя объяснить только «журналистскими ошибками». Дуров сказал: «Возможно, мы наблюдаем не просто обычные ошибки журналистов, а тех, кто занимается целенаправленной кампанией по дискредитации Telegram».
В настоящее время Telegram не делал официальных заявлений о открытии офиса в России или получении юридического статуса. Это еще больше усложняет ситуацию.
Подводя итог, Павел Дуров в своем последнем заявлении четко выразил свою позицию по проблемам вокруг мессенджера, подчеркнув, что Telegram является не только технологией, но и символом свободы и независимости. Какие события произойдут впереди, неизвестно, но борьба вокруг Telegram, безусловно, только начинается.