Shimoliy Koreya rasmiylari 2025-yil 1-iyulda ochilgan Wonsan Kalma dengizbo‘yi turistik hududini xorijiy sayyohlar uchun vaqtincha yopdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda mamlakatning rasmiy turizm sayti ma’lumot berdi. Dastlab ushbu kurort mahalliy va xorijiy sayyohlar uchun ochiq bo‘lishi haqida xabar berilgan bo‘lsa-da, hozirda u faqat ichki sayyohlik uchun faoliyat yuritmoqda.
Wonsan Kalma kurorti Shimoliy Koreya yetakchisi Kim Chen In tomonidan iqtisodiyotni turizm orqali jonlantirish maqsadida amalga oshirilgan muhim loyihalardan biridir. O‘tgan hafta bu hududga ilk rossiyalik sayyohlar tashrif buyurgani haqida xabarlar tarqaldi.
Uchrashuvlar vaqtida Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov Wonsanni “ajoyib sayyohlik maskani” deb ta’riflab, uning rus sayyohlar orasida mashhurlashishiga umid bildirdi. Moskva va Pxenyan o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviareyslar joriy oy oxirida yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda.
Rossiyalik turistik kompaniyalar yaqin oylar uchun bir nechta sayohatlarni rejalashtirgan. Wonsan shahri Shimoliy Koreyaning sharqiy sohilida joylashgan bo‘lib, harbiy obyektlar va yirik port infratuzilmalari bilan mashhurdir.
Bu shahar Kim Chen Inning bolaligi o‘tgan joy hisoblanadi. Yangi kurort hududi 4 kilometr uzunlikdagi sohil bo‘ylab qurilgan mehmonxonalar, restoranlar, savdo markazlari va suv bog‘ini o‘z ichiga oladi.
Davlat ommaviy axborot vositalariga ko‘ra, bu joy bir vaqtning o‘zida 20 ming mehmonni qabul qilish imkoniyatiga ega. Biroq, qurilish ishlari 2018-yildan beri davom etayotgan bo‘lib, inson huquqlari tashkilotlari ishchilarning majburiy va og‘ir sharoitda mehnat qilayotgani haqida tanqidlar bildirgan.
24-iyun kuni kurortning ochilish marosimida Kim Chen In oilasi a’zolari va Rossiya elchilari ishtirok etdi. Shimoliy Koreya o‘tgan yili pandemiyadan keyin ilk bor rossiyalik sayyohlarga kirishga ruxsat bergan, 2025-yil fevralida esa Avstraliya, Germaniya, Fransiya va Britaniyadan ham mehmonlar qabul qilingan edi.

Курорт Вонсан Калма временно закрыт для иностранцев
Северокорейские официальные лица временно закрыли туристическую зону Вонсан-Калма, открывшуюся 1 июля 2025 года, для иностранных туристов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщили на официальном туристическом сайте страны. Первоначально сообщалось, что этот курорт будет открыт для местных и иностранных туристов, однако в настоящее время он работает только для внутреннего туризма.
Курорт Вонсан-Калма является одним из важных проектов, реализованных лидером Северной Кореи Ким Чен Ином с целью оживления экономики через туризм. На прошлой неделе появились сообщения о том, что в этот район прибыли первые российские туристы.
Во время встреч министр иностранных дел России Сергей Лавров охарактеризовал Вонсан как "замечательное туристическое место" и выразил надежду на его популяризацию среди российских туристов. Прямые авиарейсы между Москвой и Пхеньяном ожидаются в конце этого месяца.
Российские туристические компании запланировали несколько поездок на ближайшие месяцы. Город Вонсан расположен на восточном побережье Северной Кореи и известен своими военными объектами и крупной портовой инфраструктурой.
Этот город является местом, где прошло детство Ким Чен Ина. Новый курортный район включает в себя отели, рестораны, торговые центры и аквапарк, построенные вдоль 4-километрового побережья.
По данным государственных средств массовой информации, это место может одновременно принимать 20 тысяч гостей. Однако строительные работы продолжаются с 2018 года, и организации по правам человека высказывали критику по поводу принудительного и тяжелого труда рабочих.
24 июня на церемонии открытия курорта присутствовали члены семьи Ким Чен Ина и российские дипломаты. Северная Корея в прошлом году впервые после пандемии разрешила въезд российским туристам, а в феврале 2025 года также принимала гостей из Австралии, Германии, Франции и Британии.