Janubiy Koreya Oliy sudi Samsung Electronics kompaniyasi boshqaruvi raisi Li Chje Yonni Cheil Industries va Samsung C&T kompaniyalari birlashuvi bo‘yicha sud jarayonida aybsiz deb topdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prokuratura uni besh yilga qamoq jazosiga hukm qilishni so‘ragan edi. Li Chje Yon firibgarlik, moliyaviy hujjatlarni soxtalashtirish, ishonchni suiiste’mol qilish kabi jinoyatlarda ayblangan edi.
Sudning ayblovlarga ko‘ra, bu harakatlar 2015 yilda sodir etilgan. O‘sha paytda Li Chje Yon kompaniya direktorlar kengashining vitse-prezidenti sifatida faoliyat yuritgan va otasining sog‘lig‘i yomonlashgani sababli amalda boshqaruvni o‘z zimmasiga olgan.
U rasmiy ravishda 2022 yilda boshqaruv raisi etib tayinlangan. Sud qarori e’lon qilingach, Samsung aksiyalari savdo boshlanganda 0,6 foizga oshdi.
Kompaniyaning kelgusidagi muvaffaqiyatlari asosan yarimo‘tkazgich sanoatini tiklash va sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirishga bog‘liq bo‘ladi.

Южнокорейский суд признал Ли Чже Ёна невиновным
Южнокорейский Верховный суд признал председателя правления Samsung Electronics Ли Чже Ёна невиновным в судебном процессе по объединению Cheil Industries и Samsung C&T. Об этом сообщает Zamin.uz.
Прокуратура просила приговорить его к пяти годам тюремного заключения. Ли Чже Ён был обвинен в мошенничестве, подделке финансовых документов и злоупотреблении доверием.
Согласно обвинению суда, эти действия были совершены в 2015 году. В то время Ли Чже Ён работал вице-президентом совета директоров компании и фактически взял на себя управление из-за ухудшения здоровья своего отца.
Он официально был назначен председателем правления в 2022 году. После объявления решения суда акции Samsung выросли на 0,6% при начале торгов.
Будущие успехи компании будут в значительной степени зависеть от восстановления полупроводниковой промышленности и развития технологий искусственного интеллекта