Qozog‘istonda oilaviy zo‘ravonlik bo‘yicha sud hukmi chiqdi
Diplomatik faoliyati bilan tanilgan, ilgari BAAdagi elchixonada ishlagan Saken Mamash ayolga nisbatan qiynoqlar va zo‘ravonlikda ayblanib, sud tomonidan 6 yilga ozodlikdan mahrum etildi. U jazoni o‘rtacha xavf darajasidagi jazo muassasasida o‘taydi va birinchi darajali maslahatchi unvonidan mahrum qilindi.
Sudda Mamashga nisbatan jinoyat Qozog‘iston Jinoyat kodeksining 110-moddasi 2-qismi bo‘yicha qo‘yildi. Ushbu modda jismoniy va ruhiy qiynoqlar uchun 4 yildan 7 yilgacha qamoq jazosini nazarda tutadi.
Sud hukmida aytilishicha, 2019 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda Mamash turmush o‘rtog‘i Karina Mamashga rashk sababli doimiy zo‘ravonlik qilgan. Sudda uning xotiniga nisbatan muntazam ravishda mushtlagani, tanasining turli qismlariga va boshiga zo‘ravonlik bilan zarba bergani tasdiqlandi.
Shuningdek, u Karinaning yaqinlari bilan aloqasini cheklab, telefon va ijtimoiy tarmoqlardagi yozishmalarini nazorat qilgan. Karina Mamash bu haqda ijtimoiy tarmoqlarda videomurojaat qilganidan so‘ng, Saken Mamash Qozog‘istonga chaqirilib, unga nisbatan jinoiy ish qo‘zg‘atildi.
Sud jarayonida jabrlanuvchi, guvohlar, ekspert xulosalari, skrinshotlar va videoyozuvlar yordamida uning aybi to‘liq isbotlandi. Hukm e’lon qilingach, Karina o‘z sahifasida: “Endi adolat qaror topdi.
Qo‘llab-quvvatlagan barcha qizlarga, ommaviy axborot vositalariga va menga murojaat qilganlarga minnatdorman. Sevgan inson hech qachon urib-solmaydi,” deb yozdi.
Bu voqea jamiyatda oilaviy zo‘ravonlikka qarshi mustahkam pozitsiya shakllanayotganini ko‘rsatmoqda. Qozog‘istonda ayollar va bolalar huquqlarini himoya qiluvchi yangi qonunlar qabul qilinib, zo‘ravonlikka qarshi kurashda muhim natijalar mavjud.
Shuningdek, inqiroz markazlari va huquqni himoya qiluvchi faollar faoliyatlari zo‘ravonlikka javobsiz qolmasligini ta’minlamoqda. Bu esa mamlakatdagi ijtimoiy muhitni yaxshilashga xizmat qilmoqda.

В Казахстане вынесен судебный приговор по делу о семейном насилии
Сакен Мамаш, известный своей дипломатической деятельностью и ранее работавший в посольстве ОАЭ, был осужден на 6 лет лишения свободы за пытки и насилие в отношении женщины. Он будет отбывать наказание в учреждении средней степени безопасности и лишен звания первого консультанта.
В суде Мамашу было предъявлено обвинение по части 2 статьи 110 Уголовного кодекса Казахстана. Эта статья предусматривает наказание в виде лишения свободы от 4 до 7 лет за физические и психические пытки.
В приговоре суда говорится, что в период с 2019 по 2024 год Мамаш систематически применял насилие к своей супруге Карине Мамаш из-за ревности. В суде было подтверждено, что он регулярно наносил ей удары, причиняя травмы различным частям тела и голове.
Кроме того, он ограничивал ее общение с близкими, контролировал переписки в телефоне и социальных сетях. После того, как Карина Мамаш сделала видеообращение в социальных сетях, Сакен Мамаш был вызван в Казахстан, и против него было возбуждено уголовное дело.
В ходе судебного процесса его вина была полностью доказана с помощью показаний потерпевшей, свидетелей, экспертных заключений, скриншотов и видеозаписей. После оглашения приговора Карина написала на своей странице: "Теперь справедливость восторжествовала.
Я благодарна всем девушкам, которые поддержали, средствам массовой информации и всем, кто ко мне обратился. Любящий человек никогда не будет бить и унижать".
Этот случай показывает, что в обществе формируется твердая позиция против семейного насилия. В Казахстане принимаются новые законы, защищающие права женщин и детей, и достигнуты важные результаты в борьбе с насилием.
Кроме того, деятельность кризисных центров и правозащитников обеспечивает, чтобы насилие не оставалось без ответа. Это способствует улучшению социальной обстановки в стране.