Rossiya 19 iyul kechasi Ukrainaga katta hajmdagi havo zarbalarini amalga oshirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hujumlar asosan Odessa, Pavlograd va Kiyev shaharlarini qamrab oldi. Bu haqda shahar va viloyat ma’murlari hamda mahalliy ommaviy axborot vositalari xabar berdi.
Odessa shahrida kechasi 20 dan ortiq uchuvchisiz uchqichlar ishtirokida hujum bo‘ldi. Shahar meri Gennadiy Truxanovning bildirishicha, zarbalar natijasida qurbonlar va jarohatlanganlar bor.
Bir qancha ko‘p qavatli uylarga zarar yetgan, ayrim binolar to‘liq yonib ketgani ma’lum qilindi. Viloyat harbiy ma’muriyati rahbari Oleg Kiperning so‘zlariga ko‘ra, hujum oqibatlari to‘liq aniqlanmagan bo‘lsa-da, talofatlar jiddiydir.
Shahar aholisi orasida turli darajadagi jarohatlar ko‘paymoqda. Qutqaruv ishlari davom etmoqda.
Pavlograd shahrida esa so‘nggi yillardagi eng kuchli va keng qamrovli hujum amalga oshirildi. Dnipropetrovsk viloyati ma’muriyati rahbari Sergey Lisak Telegram sahifasida: "Pavlograd uchun bu tun jahannamga aylandi.
Rossiyaliklar tomonidan amalga oshirilgan eng ommaviy hujum. Bir-birining orqasidan portlashlar va xavfli yong‘inlar yuz berdi.
Bu gal raketa va dronlar aralash holda ishlatildi", deb yozdi. Uning ta’kidlashicha, hujum natijasida o‘t o‘chirish punktlari, bir nechta sanoat korxonalari va besh qavatli turar joy binosi vayron bo‘ldi.
Jabrlanuvchilar haqida aniq ma’lumotlar hozircha mavjud emas, ammo zarar ko‘rgan hududlar ko‘p. Kiyev poytaxtida ham kecha sukut saqlanmadi.
Darnitskiy tumanida xususiy uylar joylashgan hududga Rossiya dronining parchalari tushdi. Mahalliy hokimiyat hujumdan so‘ng halok bo‘lganlar yo‘qligini ma’lum qildi.
Shunga qaramay, aholi orasida chuqur xavotir va psixologik bosim sezilmoqda. Rossiyaning bunday hujumlar orqali qanday maqsad ko‘zlayotgani rasmiy ravishda izohlanmagan.
Biroq so‘nggi haftalardagi vaziyatga qaraganda, ziddiyat yanada kuchayishi mumkin. Ukraina Mudofaa vazirligi hujumlarga javoban havo mudofaasini kuchaytirish choralarini ko‘rayotganini bildirdi.
Shu bilan birga xalqaro hamjamiyat ham vaziyatni diqqat bilan kuzatmoqda. Yaqin kunlarda ushbu havo zarbalari natijasida yuzaga keladigan siyosiy va harbiy oqibatlar aniq bo‘ladi.

Россия нанесла крупные воздушные удары по Украине ночью
Атаки в основном охватили города Одесса, Павлоград и Киев. Об этом сообщили городские и областные власти, а также местные средства массовой информации.
В Одессе ночью произошло нападение с участием более 20 беспилотников. По словам мэра города Геннадия Труханова, в результате ударов есть жертвы и раненые.
Несколько многоэтажных домов получили повреждения, некоторые здания полностью сгорели. По словам главы областной военной администрации Олега Кипера, последствия атаки еще не полностью оценены, но потери серьезные.
Среди населения города увеличивается количество раненых различной степени тяжести. Спасательные работы продолжаются.
В Павлограде было совершено одно из самых мощных и масштабных нападений за последние годы. Глава Днепропетровской областной администрации Сергей Лисак на своей странице в Telegram написал: "Для Павлограда эта ночь стала адом.
Самая массовая атака со стороны россиян. Произошли взрывы один за другим и опасные пожары.
На этот раз использовались ракеты и дроны в смешанном формате", - отметил он. По его словам, в результате атаки были разрушены пункты пожаротушения, несколько промышленных предприятий и пятиэтажный жилой дом.
Точные данные о пострадавших пока отсутствуют, но пострадавших районов много. В столице Киеве также не было тишины прошлой ночью.
В Дарницком районе обломки российского дрона упали на территорию, где расположены частные дома. Местные власти сообщили, что после атаки жертв нет.
Тем не менее, среди населения ощущается глубокое беспокойство и психологическое давление. Официально не объяснено, какую цель преследует Россия такими атаками.
Однако, судя по ситуации за последние недели, конфликт может еще больше обостриться. Министерство обороны Украины сообщило, что принимает меры по усилению воздушной обороны в ответ на атаки.
Международное сообщество также внимательно следит за ситуацией. В ближайшие дни станут ясны политические и военные последствия этих воздушных ударов.