Kuchli yomg‘irda 5 kishi halok bo‘ldi, evakuatsiya davom etmoqda
Markaziy va mahalliy hokimiyat organlari hozirga qadar kuchli yomg‘ir natijasida 5 nafar halok bo‘lgan va 4 kishi bedarak yo‘qolgani haqida ma’lumot berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy ofat va xavfsizlik shtabi kun davomida yangi raqamlarni e’lon qilishi kutilmoqda. Ob-havo xizmati bugun yana 250 millimetrgacha yomg‘ir yog‘ishi mumkinligini ma’lum qildi.
Bu esa yangi toshqinlar, ko‘chki va boshqa xavfli holatlarning yuzaga kelishiga olib kelishi mumkin. Hozirda 4 995 ta uy xo‘jaligida yashovchi jami 7 029 kishi uchun rasmiy evakuatsiya buyrug‘i berilgan, ularning 2 800 dan ortig‘i hali uylariga qayta olmagan.
Kuchli yomg‘ir butun mamlakat bo‘ylab yo‘llarni suv ostida qoldirdi, yer ko‘chishiga sabab bo‘ldi va yuzlab uylarni suv bosdi. Masalan, Incheon yaqinidagi Yeongheung orolida bir soat ichida 98,5 millimetr yomg‘ir yog‘di, Janubiy Jeolla viloyatidagi Boseongda esa 88 millimetrga yetdi.
Ba’zi hududlarda to‘rt kun ichida yil davomida yog‘ishi kutilgan yog‘inning 40 foizidan ortig‘i tushdi. Seosan shahrida 558,6 millimetr yomg‘ir qayd etilib, bu yil uchun o‘rtacha yog‘inning 45 foizini tashkil etdi.
Hukumat 729 ta infratuzilmaga zarar yetganini tasdiqladi. Ulardan 388 tasi yo‘llar suvga to‘lgan, 133 tasi ko‘chki, 57 tasi esa daryo bo‘yidagi inshootlar yaroqsiz holga kelgan.
Xususiy mulkka ham katta zarar yetdi. Jami 1 014 ta zarar holatlari qayd etilgan, ulardan 64 ta bino suv bosgan va 59 ta dehqonchilik maydonlari suv ostida qolgan.
Hozirda yuzlab qutqaruvchilar, maxsus texnika va xizmatlar faoliyat ko‘rsatmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan videolar va suratlar vaziyatning qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatmoqda.
Mutaxassislar bunday holatni global iqlim o‘zgarishlari hamda tezkor urbanizatsiya natijasi deb baholamoqda. Rasmiylar fuqarolarni hushyorlikka chaqirib, xavfsizlik choralariga qat’iy rioya qilish va rasmiy ogohlantirishlarga e’tiborli bo‘lishni so‘ramoqda.

Сильный дождь унес жизни 5 человек, эвакуация продолжается
Центральные и местные органы власти сообщили о том, что в результате сильного дождя погибли 5 человек и 4 человека пропали без вести. Об этом сообщает Zamin.uz.
Центральный штаб по чрезвычайным ситуациям и безопасности ожидает объявления новых цифр в течение дня. Метеослужба сообщила, что сегодня может выпасть еще до 250 миллиметров дождя.
Это может привести к новым наводнениям, оползням и другим опасным ситуациям. В настоящее время официальное распоряжение об эвакуации выдано для 7 029 человек, проживающих в 4 995 домохозяйствах, из которых более 2 800 еще не смогли вернуться домой.
Сильный дождь затопил дороги по всей стране, вызвал оползни и затопил сотни домов. Например, на острове Ёнхунг, недалеко от Инчхона, за час выпало 98,5 миллиметров дождя, а в Босоне, в провинции Южный Чолла, дождь достиг 88 миллиметров.
В некоторых районах за четыре дня выпало более 40 процентов годовой нормы осадков. В городе Сеосан зарегистрировано 558,6 миллиметров дождя, что составляет 45 процентов от средней годовой нормы.
Правительство подтвердило, что 729 объектов инфраструктуры пострадали. Из них 388 дорог затоплены, 133 оползня, а 57 объектов вдоль рек стали непригодными.
Частной собственности также был причинен значительный ущерб. Всего зарегистрировано 1 014 случаев ущерба, из которых 64 здания затоплены, а 59 сельскохозяйственных угодий оказались под водой.
В настоящее время работают сотни спасателей, специальная техника и службы. Видео и фотографии, распространяемые в социальных сетях, показывают, насколько серьезна ситуация.
Эксперты оценивают такую ситуацию как результат глобальных изменений климата и быстрой урбанизации. Официальные лица призывают граждан к бдительности, настоятельно просят соблюдать меры безопасности и обращать внимание на официальные предупреждения.