Yaqin Sharqdagi keskin vaziyat fonida Isroil hukumati Suriya hududida faoliyat yuritayotgan guruhlar va ularning rahbariyatiga qarshi qat’iy bayonot bilan chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Isroilning nufuzli nashri “Israel Hayom” xabar bermoqda. Manbalarga ko‘ra, rasmiy Tel-Aviv o‘z talablarini to‘g‘ridan-to‘g‘ri emas, Amerika Qo‘shma Shtatlari orqali yetkazgan.
Isroil tomoni Ahmad al-Sharaga jonli ogohlantirish bergan. Unga ko‘ra, yakshanba kuni tushga qadar Suvayda viloyatida vaziyatni barqarorlashtirish va barcha beduin guruhlarini ushbu hududdan olib chiqish talab qilinmoqda.
Agar bu talablar bajarilmasa, Suriyadagi qurolli tuzilmalarga qarshi harbiy kuch ishlatilishi mumkin. Bu bayonotning ohangi va berilgan muhlat masalaning qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatadi.
So‘nggi haftalarda Suvayda mintaqasi ichki to‘qnashuvlar, noaniqlik va mahalliy qurolli guruhlarning faoliyati sababli beqaror holga kelgan. Isroil esa bu vaziyatni o‘z xavfsizligiga jiddiy tahdid sifatida baholamoqda.
Ahmad al-Shara hozirda Suriya janubidagi bir qator qo‘shinlar va beduin guruhlarining norasmiy yetakchisi sifatida tanilgan. Uning orqali tinchlik shartlarini ilgari surish Isroil uchun yuzaga kelayotgan xavfni tezda bartaraf etishga urinish sifatida talqin qilinmoqda.
Agar Isroilning ogohlantirishlari amaliy bosqichga o‘tsa, bu nafaqat Suriya, balki butun mintaqadagi vaziyatga sezilarli ta’sir ko‘rsatadigan yangi bosqichni boshlashi mumkin. Amerika Qo‘shma Shtatlarining ushbu jarayondagi ishtiroki Isroilning ogohlantirishlari xalqaro miqyosda ham jiddiy qabul qilinayotganini bildiradi.
Yaqin kunlarda Ahmad al-Shara tomonidan qaysi yo‘nalish tanlanishi mintaqaviy tinchlik uchun muhim ahamiyatga ega bo‘ladi. Suriyadagi barqarorlik va xavfsizlik masalalari yana bir bor xalqaro e’tibor markazida qolmoqda.

Израиль потребовал вывода бедуинских групп из Сирии
На фоне напряженной ситуации на Ближнем Востоке правительство Израиля выступило с жестким заявлением против групп, действующих на территории Сирии, и их руководства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает авторитетное издание Израиля “Israel Hayom”. По данным источников, официальный Тель-Авив передал свои требования не напрямую, а через Соединенные Штаты Америки.
Израильская сторона сделала живое предупреждение Ахмеду аль-Шара. Согласно этому предупреждению, до полудня воскресенья требуется стабилизировать ситуацию в провинции Сувейда и вывести все бедуинские группы из этого региона.
Если эти требования не будут выполнены, против вооруженных формирований в Сирии могут быть применены военные силы. Тон этого заявления и установленный срок показывают, насколько серьезна проблема.
В последние недели регион Сувейда стал нестабильным из-за внутренних столкновений, неопределенности и активности местных вооруженных групп. Израиль рассматривает эту ситуацию как серьезную угрозу своей безопасности.
Ахмед аль-Шара в настоящее время известен как неофициальный лидер ряда войск и бедуинских групп на юге Сирии. Продвижение условий мира через него интерпретируется Израилем как попытка быстро устранить возникшую угрозу.
Если предупреждения Израиля перейдут в практическую стадию, это может открыть новую фазу, которая окажет значительное влияние не только на Сирию, но и на всю ситуацию в регионе. Участие Соединенных Штатов в этом процессе свидетельствует о том, что предупреждения Израиля воспринимаются всерьез и на международном уровне.
В ближайшие дни выбор направления, который сделает Ахмед аль-Шара, будет иметь важное значение для регионального мира. Вопросы стабильности и безопасности в Сирии вновь остаются в центре международного внимания.