O‘zbekiston un importi 2025 yilda 10% kamaydi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston 8 ta xorijiy davlatdan jami 422,6 ming tonna bug‘doy uni import qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu importning umumiy qiymati 124,6 million AQSH dollarini tashkil qilgan. Ta’kidlanishicha, 2025 yildagi import hajmi 2024 yilga nisbatan 48,3 ming tonnaga yoki 10,3 foizga kamaygan.
Bu esa mamlakatda un bozoridagi tashqi xaridlar qisqarayotganini ko‘rsatadi. 2025 yilda O‘zbekistonga eng ko‘p bug‘doy uni Qozog‘istondan olib kelingan bo‘lib, uning hajmi 399,8 ming tonnani tashkil qilgan.
Shuningdek, Rossiyadan 22,1 ming tonna un import qilingan. Boshqa davlatlardan olib kelingan bug‘doy uni hajmi ancha kam bo‘lgan.
Jumladan, Tojikistondan 425 tonna, AQSHdan 90 tonna, Qirg‘izistondan esa 50 tonna un import qilingan. Qolgan 71,3 tonna un boshqa davlatlar hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Mazkur ma’lumotlar mamlakatning un importidagi asosiy manbalar va hajmlar haqida aniq tasavvur beradi. Shu bilan birga, import hajmining kamayishi ichki ishlab chiqarishning o‘sishi yoki tashqi xaridlar strategiyasidagi o‘zgarishlar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.

Импорт муки в Узбекистане снизился на 10% в 2025 году
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году Узбекистан импортировал в общей сложности 422,6 тысячи тонн пшеничной муки из 8 иностранных государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Общая стоимость этого импорта составила 124,6 миллиона долларов США. Отмечается, что объем импорта в 2025 году снизился по сравнению с 2024 годом на 48,3 тысячи тонн или на 10,3 процента.
Это свидетельствует о сокращении внешних закупок на рынке муки в стране. В 2025 году наибольший объем пшеничной муки в Узбекистан был импортирован из Казахстана — 399,8 тысячи тонн.
Также из России было импортировано 22,1 тысячи тонн муки. Объем пшеничной муки, импортированной из других стран, был значительно меньше.
В частности, из Таджикистана импортировано 425 тонн, из США — 90 тонн, из Кыргызстана — 50 тонн муки. Остальные 71,3 тонны муки пришлись на долю других стран.
Эти данные дают четкое представление о основных источниках и объемах импорта муки в стране. При этом снижение объема импорта может быть связано с ростом внутреннего производства или изменениями в стратегии внешних закупок.