O‘zbekiston un importi 2025 yilda 10% kamaydi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston 8 ta xorijiy davlatdan jami 422,6 ming tonna bug‘doy uni import qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu importning umumiy qiymati 124,6 million AQSH dollarini tashkil qilgan. Ta’kidlanishicha, 2025 yildagi import hajmi 2024 yilga nisbatan 48,3 ming tonnaga yoki 10,3 foizga kamaygan.
Bu esa mamlakatda un bozoridagi tashqi xaridlar qisqarayotganini ko‘rsatadi. 2025 yilda O‘zbekistonga eng ko‘p bug‘doy uni Qozog‘istondan olib kelingan bo‘lib, uning hajmi 399,8 ming tonnani tashkil qilgan.
Shuningdek, Rossiyadan 22,1 ming tonna un import qilingan. Boshqa davlatlardan olib kelingan bug‘doy uni hajmi ancha kam bo‘lgan.
Jumladan, Tojikistondan 425 tonna, AQSHdan 90 tonna, Qirg‘izistondan esa 50 tonna un import qilingan. Qolgan 71,3 tonna un boshqa davlatlar hissasiga to‘g‘ri kelgan.
Mazkur ma’lumotlar mamlakatning un importidagi asosiy manbalar va hajmlar haqida aniq tasavvur beradi. Shu bilan birga, import hajmining kamayishi ichki ishlab chiqarishning o‘sishi yoki tashqi xaridlar strategiyasidagi o‘zgarishlar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin.