O‘zbekiston uzum eksportida Rossiyada yetakchiga aylandi
2025 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Rossiya bozoriga uzum va mayiz yetkazib berishda yetakchi davlatga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Federatsiyasining «Rosselxoznadzor» tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistondan Rossiyaga jami 198 ming tonna uzum va mayiz eksport qilingan. Bu ko‘rsatkich avvalgi yilga nisbatan 11,4 foizga o‘sdi.
O‘zbekiston nafaqat uzum, balki boshqa poliz mahsulotlari eksportida ham sezilarli muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Masalan, qovun, tarvuz va boshqa mahsulotlarning Rossiyaga eksport hajmi ikki barobarga oshib, 111 ming tonnaga yetdi.
Bu borada O‘zbekiston Turkiya va Ozarboyjon kabi raqobatchilarni ortda qoldirdi. Quritilgan mevalar eksportida ham O‘zbekiston o‘z o‘rnini mustahkam saqlab qolmoqda.
O‘tgan yilda Rossiya O‘zbekistondan 10,5 ming tonna quritilgan meva xarid qilgan, bu esa eksport hajmining 28 foizga oshganini ko‘rsatadi. Umuman olganda, 2025 yilda Rossiya jami 6,1 million tonna meva va yong‘oq mahsulotlarini import qilgan.
Bu mahsulotlar orasida sitrus mevalar, banan, rezavor mevalar va yong‘oqlar asosiy o‘rinni egallagan. Turkiya, Vetnam, Eron va boshqa davlatlar Rossiya bozorida o‘z ulushiga ega bo‘lsa-da, O‘zbekiston uzum va mayiz yetkazib berishda yetakchiligini saqlab qoldi.
Xitoydan uzum va mayiz importi uch barobarga oshganiga qaramay, O‘zbekiston mahsulotlari sifati va ta’mi bilan xalqaro bozorda yuqori baholanmoqda. Bu esa mahalliy dehqonlarimizning mehnati va mahsulotlarimizning raqobatbardoshligini yana bir bor isbotlaydi.
O‘zbek mevalarining xalqaro bozordagi mavqeini yanada mustahkamlash uchun mahsulot sifati, qadoqlash va logistika masalalariga e’tibor qaratish lozim. Shu bilan birga, yangi bozorlarni o‘zlashtirish va eksport hajmini oshirish mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Oltin narxi pasaydi: yangi quyma narxlari e’lon qilindi
O‘zbekiston Markaziy Banki 20-fevral kuni o‘lchovli oltin quymalarning sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 1 gramm oltinning narxi avvalgi ko‘rsatkichga