O‘zbekiston uzum eksportida Rossiyada yetakchiga aylandi
2025 yil yakunlariga ko‘ra, O‘zbekiston Rossiya bozoriga uzum va mayiz yetkazib berishda yetakchi davlatga aylandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Rossiya Federatsiyasining «Rosselxoznadzor» tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekistondan Rossiyaga jami 198 ming tonna uzum va mayiz eksport qilingan. Bu ko‘rsatkich avvalgi yilga nisbatan 11,4 foizga o‘sdi.
O‘zbekiston nafaqat uzum, balki boshqa poliz mahsulotlari eksportida ham sezilarli muvaffaqiyatlarga erishmoqda. Masalan, qovun, tarvuz va boshqa mahsulotlarning Rossiyaga eksport hajmi ikki barobarga oshib, 111 ming tonnaga yetdi.
Bu borada O‘zbekiston Turkiya va Ozarboyjon kabi raqobatchilarni ortda qoldirdi. Quritilgan mevalar eksportida ham O‘zbekiston o‘z o‘rnini mustahkam saqlab qolmoqda.
O‘tgan yilda Rossiya O‘zbekistondan 10,5 ming tonna quritilgan meva xarid qilgan, bu esa eksport hajmining 28 foizga oshganini ko‘rsatadi. Umuman olganda, 2025 yilda Rossiya jami 6,1 million tonna meva va yong‘oq mahsulotlarini import qilgan.
Bu mahsulotlar orasida sitrus mevalar, banan, rezavor mevalar va yong‘oqlar asosiy o‘rinni egallagan. Turkiya, Vetnam, Eron va boshqa davlatlar Rossiya bozorida o‘z ulushiga ega bo‘lsa-da, O‘zbekiston uzum va mayiz yetkazib berishda yetakchiligini saqlab qoldi.
Xitoydan uzum va mayiz importi uch barobarga oshganiga qaramay, O‘zbekiston mahsulotlari sifati va ta’mi bilan xalqaro bozorda yuqori baholanmoqda. Bu esa mahalliy dehqonlarimizning mehnati va mahsulotlarimizning raqobatbardoshligini yana bir bor isbotlaydi.
O‘zbek mevalarining xalqaro bozordagi mavqeini yanada mustahkamlash uchun mahsulot sifati, qadoqlash va logistika masalalariga e’tibor qaratish lozim. Shu bilan birga, yangi bozorlarni o‘zlashtirish va eksport hajmini oshirish mamlakatimiz iqtisodiyoti uchun muhim ahamiyat kasb etadi.

Узбекистан стал лидером по экспорту винограда в Россию
По итогам 2025 года Узбекистан стал ведущей страной по поставкам винограда и изюма на российский рынок. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным организации Россельхознадзор Российской Федерации, из Узбекистана в Россию было экспортировано всего 198 тысяч тонн винограда и изюма. Этот показатель вырос на 11,4 процента по сравнению с предыдущим годом.
Узбекистан добился значительных успехов не только в экспорте винограда, но и других бахчевых культур. Например, объем экспорта дынь, арбузов и других продуктов в Россию удвоился и достиг 111 тысяч тонн.
В этом направлении Узбекистан обошел таких конкурентов, как Турция и Азербайджан. В экспорте сушеных фруктов Узбекистан также сохраняет свои позиции.
В прошлом году Россия закупила у Узбекистана 10,5 тысячи тонн сушеных фруктов, что свидетельствует о росте объема экспорта на 28 процентов. В целом в 2025 году Россия импортировала 6,1 миллиона тонн фруктов и орехов.
Среди этих продуктов основное место занимают цитрусовые, бананы, ягоды и орехи. Несмотря на присутствие на российском рынке Турции, Вьетнама, Ирана и других стран, Узбекистан сохранил лидерство в поставках винограда и изюма.
Хотя импорт винограда и изюма из Китая вырос в три раза, продукция Узбекистана высоко оценивается на международном рынке за качество и вкус. Это еще раз доказывает труд наших местных фермеров и конкурентоспособность нашей продукции.
Для дальнейшего укрепления позиций узбекских фруктов на международном рынке необходимо уделять внимание качеству продукции, упаковке и логистике. Кроме того, освоение новых рынков и увеличение объемов экспорта имеют важное значение для экономики нашей страны.