O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki bergan ma’lumotlarga ko‘ra, 2026 yil 1 yanvar holatiga muomaladagi naqd pullar tarkibida eng katta ulush 100 ming so‘mlik kupyuralarga to‘g‘ri kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu banknotlarning ulushi umumiy muomaladagi naqd pullarning 36,4 foizini tashkil qilgan. Ikkinchi o‘rinda esa 200 ming so‘mlik kupyuralar qayd etilgan bo‘lib, ularning ulushi 28,5 foizni tashkil etadi.
Bu ko‘rsatkichlar yirik nominallarning naqd pul muomalasida tobora ustunlik qilayotganini ko‘rsatmoqda. Bundan tashqari, Markaziy bank ma’lumotlariga ko‘ra, aholi o‘rtasida kichik qiymatdagi banknotalardan foydalanish ulushi pasayib bormoqda.
Bu holat kundalik hayotda “mayda pul topish qiyin” degan fikrni tasdiqlaydi. Ushbu jarayon nafaqat shikoyat, balki muomaladagi pul tarkibidagi o‘zgarishlarning amaliy ifodasi sifatida namoyon bo‘lmoqda.

В наличном обращении преобладают крупные купюры
По данным Центрального банка Республики Узбекистан, на 1 января 2026 года наибольшая доля в составе наличных денег в обращении приходится на купюры номиналом 100 тысяч сум. Об этом сообщает Zamin.uz.
Доля этих банкнот составляет 36,4% от общего объема наличных денег в обращении. На втором месте находятся купюры номиналом 200 тысяч сум, их доля составляет 28,5%.
Эти показатели показывают, что крупные номиналы все больше доминируют в обращении наличных денег. Кроме того, согласно данным Центрального банка, доля использования банкнот малого номинала среди населения снижается.
Это подтверждает мнение, что в повседневной жизни «трудно найти мелочь». Этот процесс проявляется не только как жалоба, но и как практическое отражение изменений в составе наличных денег в обращении.