O‘zbekistonda sabzavot yetishtirish hajmi 1,2 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekistonda barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan jami 13,7 million tonna sabzavot yetishtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 1,2 foizga o‘sdi va umumiy hajm yana oshdi. Hududlar kesimida eng yuqori natija Andijon viloyatiga tegishli bo‘lib, bu yerda 2 089 165 tonna sabzavot yetishtirilgan.
Samarqand viloyati 1 686 136 tonna bilan ikkinchi o‘rinni egalladi, Farg‘ona viloyati esa 1 616 016 tonna bilan uchinchi o‘rinda qayd etildi. Shuningdek, Surxondaryo viloyati 1 451 656 tonna, Toshkent viloyati esa 1 378 833 tonna sabzavot yetishtirib, yuqori beshlikni to‘ldirdi.
Buxoro viloyati 1 190 463 tonna, Namangan viloyati 1 163 885 tonna, Xorazm viloyati 737 123 tonna, Qashqadaryo viloyati 663 909 tonna, Jizzax viloyati 559 047 tonna sabzavot yetishtirdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu ko‘rsatkich 419 043 tonnani, Navoiy viloyatida 413 048 tonnani, Sirdaryo viloyatida esa 352 921 tonnani tashkil etdi.
Toshkent shahrida esa bor-yo‘g‘i 1 557 tonna sabzavot yetishtirilgan. Endi savol tug‘iladi: 2026 yilda ham bu hududlar yetakchilikni saqlab qoladimi yoki sabzavot yetishtirish bo‘yicha yangi rekordchilar paydo bo‘ladimi?
Bu savolga vaqt o‘tishi bilan javob topiladi.
Oltin narxi arzonlashdi: yangi quyma narxlari e’lon qilindi
O‘zbekiston Markaziy Banki 13-fevral kuni o‘lchovli oltin quymalarning sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, 1 gramm oltin narxi oldingi qiymatga nisbatan