O‘zbekistonda sabzavot yetishtirish hajmi 1,2 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekistonda barcha toifadagi xo‘jaliklar tomonidan jami 13,7 million tonna sabzavot yetishtirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich 2024 yilga nisbatan 1,2 foizga o‘sdi va umumiy hajm yana oshdi. Hududlar kesimida eng yuqori natija Andijon viloyatiga tegishli bo‘lib, bu yerda 2 089 165 tonna sabzavot yetishtirilgan.
Samarqand viloyati 1 686 136 tonna bilan ikkinchi o‘rinni egalladi, Farg‘ona viloyati esa 1 616 016 tonna bilan uchinchi o‘rinda qayd etildi. Shuningdek, Surxondaryo viloyati 1 451 656 tonna, Toshkent viloyati esa 1 378 833 tonna sabzavot yetishtirib, yuqori beshlikni to‘ldirdi.
Buxoro viloyati 1 190 463 tonna, Namangan viloyati 1 163 885 tonna, Xorazm viloyati 737 123 tonna, Qashqadaryo viloyati 663 909 tonna, Jizzax viloyati 559 047 tonna sabzavot yetishtirdi. Qoraqalpog‘iston Respublikasida bu ko‘rsatkich 419 043 tonnani, Navoiy viloyatida 413 048 tonnani, Sirdaryo viloyatida esa 352 921 tonnani tashkil etdi.
Toshkent shahrida esa bor-yo‘g‘i 1 557 tonna sabzavot yetishtirilgan. Endi savol tug‘iladi: 2026 yilda ham bu hududlar yetakchilikni saqlab qoladimi yoki sabzavot yetishtirish bo‘yicha yangi rekordchilar paydo bo‘ladimi?

В Узбекистане объем производства овощей увеличился на 1,2%
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году в Узбекистане всеми категориями хозяйств было выращено в общей сложности 13,7 миллиона тонн овощей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель вырос на 1,2 процента по сравнению с 2024 годом, и общий объем снова увеличился. По регионам наивысший результат принадлежит Андижанской области, где было выращено 2 089 165 тонн овощей.
Самаркандская область заняла второе место с 1 686 136 тоннами, а Ферганская область — третье с 1 616 016 тоннами. Также Сурхандарьинская область произвела 1 451 656 тонн, а Ташкентская область — 1 378 833 тонн овощей, замкнув пятерку лидеров.
Бухарская область произвела 1 190 463 тонн, Наманганская область — 1 163 885 тонн, Хорезмская область — 737 123 тонн, Кашкадарьинская область — 663 909 тонн, Джизакская область — 559 047 тонн овощей. В Республике Каракалпакстан этот показатель составил 419 043 тонны, в Навоийской области — 413 048 тонн, в Сырдарьинской области — 352 921 тонну.
В городе Ташкент было выращено всего 1 557 тонн овощей. Теперь возникает вопрос: сохранят ли эти регионы лидерство в 2026 году или появятся новые рекордсмены по выращиванию овощей?