Rossiyaning tashqi davlat qarzi so‘nggi 20 yil ichida ilk bor 60 milliard dollardan oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Rossiya Moliya vazirligining statistik ma’lumotlariga asoslanib RIA Novosti agentligi xabar berdi. 2026 yil 1 fevral holatiga ko‘ra, Rossiyaning tashqi qarzi 61,97 milliard dollarni tashkil etdi.
Ushbu ko‘rsatkich 2006 yil yanvar oyidagi 76,5 milliard dollarlik rekord darajaga yaqinlashmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, 2007 yilga kelib mamlakatning tashqi qarzi 52 milliard dollarga tushgan edi va oradan o‘tgan 19 yil davomida u 60 milliard dollardan oshmagan.
Mutaxassislarning fikricha, bu holat Rossiyaning xalqaro iqtisodiy aloqalari, sanksiyalar ta’siri va global moliyaviy oqimlar fonida muhim o‘zgarish sifatida baholanmoqda. Moliya sohasi vakillari tashqi qarzning o‘sish sabablarini, jumladan, davlat byudjeti taqchilligi, ichki va tashqi obligatsiyalar kabi omillarni chuqur tahlil qilmoqda.

Внешний долг России впервые за 20 лет вырос
Внешний государственный долг России впервые за последние 20 лет превысил 60 миллиардов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает агентство РИА Новости, ссылаясь на статистические данные Министерства финансов России. По состоянию на 1 февраля 2026 года внешний долг России составил 61,97 миллиарда долларов.
Этот показатель приближается к рекордному уровню в 76,5 миллиарда долларов, зафиксированному в январе 2006 года. Согласно данным, к 2007 году внешний долг страны снизился до 52 миллиардов долларов и в течение последующих 19 лет не превышал 60 миллиардов долларов.
По мнению экспертов, эта ситуация рассматривается как важное изменение на фоне международных экономических связей России, влияния санкций и глобальных финансовых потоков. Представители финансовой сферы проводят глубокий анализ причин роста внешнего долга, включая дефицит государственного бюджета, внутренние и внешние облигации и другие факторы.