2026 yil 29 yanvardan boshlab, O‘zbekistonga Hindistondan tirik hayvonlar va qushlarni olib kirish vaqtincha taqiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Bosh davlat veterinariya inspektorining qaroriga asosan xabar berildi. Mazkur cheklov Hindistonning barcha hududlaridan tirik hayvonlar va qushlarni, shuningdek, G‘arbiy Bengaliya shtatidan davlat veterinariya xizmati nazoratidagi barcha turdagi mahsulotlarni olib kirishni taqiqlashni nazarda tutadi.
Ushbu qaror Nipah virusi tarqalish xavfini oldini olish maqsadida qabul qilingan. Xalqaro hayvonlar sog‘ligi tashkiloti (WOAH) va boshqa ochiq manbalardagi ma’lumotlarga ko‘ra, Hindistonning G‘arbiy Bengaliya shtatida Nipah virusi keng tarqalmoqda.
Natijada, ushbu hududdagi epidemiologik vaziyat murakkablashgan. Shu sababli, O‘zbekiston hukumati xavfsizlik choralarini kuchaytirish va virusning mamlakatga kirib kelishini oldini olish uchun ushbu cheklovni joriy etdi.

Ввоз живых животных из Индии запрещён
С 29 января 2026 года временно запрещён ввоз в Узбекистан живых животных и птиц из Индии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом было сообщено на основании решения Главного государственного ветеринарного инспектора. Данное ограничение предусматривает запрет на ввоз живых животных и птиц из всех регионов Индии, а также всех видов продукции, находящейся под контролем государственной ветеринарной службы, из штата Западная Бенгалия.
Это решение принято с целью предотвращения распространения вируса Нипах. Согласно данным Международной организации по здоровью животных (WOAH) и другим открытым источникам, в индийском штате Западная Бенгалия широко распространяется вирус Нипах.
В результате эпидемиологическая ситуация в этом регионе осложнилась. По этой причине правительство Узбекистана ввело данное ограничение для усиления мер безопасности и предотвращения проникновения вируса в страну.