Ushbu korxona qurilish materiallari ishlab chiqarish sohasida muhim ahamiyatga ega bo‘lib, mamlakatda keng ko‘lamli qurilish ishlari olib borilayotgan bir vaqtda energiya tejamkor mahsulotlarga talab ortib bormoqda. Korxona qiymati 26 million dollar bo‘lgan yirik loyiha sifatida tashkil etilgan bo‘lib, yiliga 30 ming tonna bazalt xomashyosini qayta ishlash quvvatiga ega.
Ushbu quvvat korxonaga yiliga 345 milliard so‘mlik tayyor mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradi. Mahsulotlar nafaqat ichki bozor uchun, balki Tojikiston va Afg‘onistonga ham eksport qilinmoqda.
Bu esa korxonani mintaqaviy ahamiyatga ega sanoat markaziga aylantirmoqda. Korxonaning yana bir muhim jihati shundaki, xomashyoning 95 foizi mahalliy manbalardan, xususan, Oltinsoy tumanidagi konlardan olinadi.
Bu logistika xarajatlarini kamaytirish va mahalliy resurslardan samarali foydalanishga imkon yaratadi. Ishlab chiqarishda Xitoyning zamonaviy texnologik uskunalari qo‘llanilayotgani mahsulot sifatini oshirishga xizmat qilmoqda.
Korxonada 200 nafar fuqaroning doimiy ish bilan ta’minlangani hudud uchun muhim ahamiyat kasb etadi. Yangi ish o‘rinlari yaratilishi nafaqat aholi bandligini oshiradi, balki viloyat iqtisodiyotiga ham ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.
Prezident korxona faoliyati bilan tanishar ekan, mahsulot sifatini oshirish, mahalliylashtirishni kengaytirish va eksport salohiyatini kuchaytirish zarurligini ta’kidladi. Shuningdek, qurilish materiallari sohasini ilmiy asosda rivojlantirish masalasi ham muhokama qilindi.
Qurilish materiallari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish zarurligi qayd etildi. Bu sohani innovatsiya va yangi ishlanmalar bilan rivojlantirishga xizmat qiladi.
Prezident viloyatda ishlab chiqarilayotgan qurilish materiallari mahsulotlari taqdimoti bilan ham tanishdi. Ushbu tashrif nafaqat mavjud korxonalar faoliyatini ko‘zdan kechirish, balki yangi iqtisodiy imkoniyatlarni qo‘llab-quvvatlash, eksport salohiyatini oshirish va hudud sanoatini rivojlantirishga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi.

Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Сурхандарьинскую область ознакомился с работой производственной линии базальтовых изделий предприятия «Surkhon Sandwich», расположенного в Термеcком районе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это предприятие имеет важное значение в сфере производства строительных материалов, особенно в условиях масштабного строительства в стране, когда растет спрос на энергосберегающие продукты. Предприятие создано как крупный проект стоимостью 26 миллионов долларов и обладает мощностью переработки 30 тысяч тонн базальтового сырья в год.
Эта мощность позволяет предприятию производить готовой продукции на сумму 345 миллиардов сумов в год. Продукция экспортируется не только на внутренний рынок, но и в Таджикистан и Афганистан.
Это превращает предприятие в промышленный центр регионального значения. Еще одним важным аспектом является то, что 95 процентов сырья поступает из местных источников, в частности, из месторождений в Ольтинсойском районе.
Это позволяет снизить логистические расходы и эффективно использовать местные ресурсы. В производстве применяются современные технологические оборудования из Китая, что способствует повышению качества продукции.
На предприятии постоянно занято 200 человек, что имеет большое значение для региона. Создание новых рабочих мест не только увеличивает занятость населения, но и положительно влияет на экономику области.
Президент, ознакомившись с деятельностью предприятия, подчеркнул необходимость повышения качества продукции, расширения локализации и усиления экспортного потенциала. Также обсуждался вопрос научного развития сферы строительных материалов.
Была отмечена необходимость создания научно-исследовательского института по строительным материалам. Это будет способствовать развитию отрасли с помощью инноваций и новых разработок.
Президент также ознакомился с презентацией продукции строительных материалов, производимых в области. Этот визит стал важным шагом не только для оценки деятельности существующих предприятий, но и для поддержки новых экономических возможностей, повышения экспортного потенциала и развития промышленности региона.