O‘zbekiston hududlarida yoshlarning tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash uchun yangi chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu doirada, foizsiz qarzlar miqdori oshiriladi va biznes subyektlari uchun soliq yuki kamaytiriladi. Masalan, “Ko‘mak” loyihasi orqali tadbirkorlarga 130 million so‘mgacha bo‘lgan foizsiz ssudalar ajratish yo‘lga qo‘yildi.
Ushbu tashabbus natijasida, so‘nggi olti oy ichida qishloq joylarida 120 dan ortiq xorijiy tillarni o‘qitish markazlari tashkil etildi. Yangi tartibga ko‘ra, olis hududlardagi o‘quv markazlari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 1 foiz qilib belgilandi.
Shuningdek, bu markazlarda ishlayotgan o‘qituvchilar uchun daromad solig‘i stavkasi 7,5 foizni tashkil etadi. Bu chora-tadbirlar yoshlar va tadbirkorlar uchun yangi imkoniyatlar yaratishga qaratilgan.
Natijada, qishloq joylarida ta’lim va biznes faoliyatini rivojlantirishga katta hissa qo‘shiladi. Ushbu qadamlar kelajakda iqtisodiy o‘sishga va aholi farovonligining oshishiga xizmat qiladi.

Объем беспроцентных ссуд для молодых предпринимателей увеличен
В регионах Узбекистана реализуются новые меры по поддержке инициатив молодежи. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этих мер увеличивается объем беспроцентных кредитов и снижается налоговое бремя для субъектов бизнеса. Например, в рамках проекта «Кўмак» предпринимателям предоставляются беспроцентные ссуды до 130 миллионов сум.
В результате этой инициативы за последние шесть месяцев в сельской местности было создано более 120 центров обучения иностранным языкам. Согласно новому порядку, для учебных центров в отдаленных районах установлена социальная налоговая ставка в размере 1 процента.
Кроме того, для преподавателей, работающих в этих центрах, ставка подоходного налога составляет 7,5 процента. Эти меры направлены на создание новых возможностей для молодежи и предпринимателей.
В итоге это значительно способствует развитию образования и предпринимательской деятельности в сельской местности. Эти шаги будут способствовать экономическому росту и повышению благосостояния населения в будущем.