Prezident Mirziyoyev Surxondaryoda yangi sanoat loyihasini ko‘zdan kechirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatiga tashrifi chog‘ida Termiz tumanidagi “Surkhon Sandwich” korxonasining bazalt mahsulotlari ishlab chiqarish liniyasi bilan tanishdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yo‘nalish qurilish sohasida muhim ahamiyat kasb etmoqda, chunki mamlakat bo‘ylab keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari davom etmoqda va yirik obyektlarda energiya tejamkorlikka talab ortmoqda. Shu sababli, bazalt xomashyosi va undan tayyorlanadigan energiya samarador plita hamda zamonaviy qurilish materiallariga ehtiyoj oshib bormoqda.
Bu talabni qondirish uchun tashkil etilgan korxona 26 million dollarlik yirik loyiha sifatida baholanmoqda. Loyiha doirasida yiliga 30 ming tonna bazalt xomashyosini qayta ishlash quvvati yaratilgani uning sanoat va bozor uchun naqadar muhimligini ko‘rsatadi.
Ushbu quvvat korxonaga 345 milliard so‘mlik tayyor mahsulot ishlab chiqarish imkonini beradi. Bu nafaqat ichki bozor uchun, balki eksport uchun ham muhimdir.
Korxona mahsulotlari O‘zbekistonda talabgir bo‘lish bilan birga Tojikiston va Afg‘onistonga ham eksport qilinmoqda. Termizdagi ushbu ishlab chiqarish nuqtasi mintaqaviy ahamiyatga ega sanoat maskaniga aylanmoqda.
Korxonaning yana bir muhim jihati — xomashyoning katta qismi mahalliy manbalardan ta’minlanayotganidir. Bazaltning 95 foizi viloyatning Oltinsoy tumanidagi konlardan olinadi.
Bu logistika xarajatlarini qisqartiradi va mahalliy resurslardan samarali foydalanishga xizmat qiladi. Korxonaga Xitoyning zamonaviy texnologik uskunalari o‘rnatilgani ishlab chiqarish sifatini oshirmoqda.
Loyihada 200 nafar fuqaroning bandligi ta’minlangan. Yangi ish o‘rinlari yaratilishi har qanday hudud uchun muhim.
Davlat rahbari ishlab chiqarish jarayonlari bilan tanishar ekan, mahsulotlar sifatini yuksaltirish va eksportbop yo‘nalishlarni kuchaytirish zarurligini ta’kidladi. Qurilish materiallari sohasini ilmiy asosda rivojlantirish masalasi ham ko‘tarildi.
Shu maqsadda yurtimizda qurilish materiallari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot institutini tashkil etish rejalashtirilmoqda.

Президент Мирзиёев ознакомился с новым промышленным проектом в Сурхандарье
Президент Шавкат Мирзиёев во время визита в Сурхандарьинскую область ознакомился с линией по производству базальтовой продукции на предприятии «Surkhon Sandwich» в Терминском районе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это направление имеет важное значение в строительной сфере, поскольку по всей стране продолжаются масштабные строительные работы, и на крупных объектах растет спрос на энергосбережение. По этой причине растет потребность в базальтовом сырье и изготавливаемых из него энергоэффективных плитах, а также современных строительных материалах.
Предприятие, созданное для удовлетворения этого спроса, оценивается как крупный проект стоимостью 26 миллионов долларов. В рамках проекта создана мощность по переработке 30 тысяч тонн базальтового сырья в год, что демонстрирует его важность для промышленности и рынка.
Эта мощность позволяет предприятию производить готовой продукции на сумму 345 миллиардов сумов. Это важно не только для внутреннего рынка, но и для экспорта.
Продукция предприятия пользуется спросом в Узбекистане, а также экспортируется в Таджикистан и Афганистан. Производственная точка в Терме становится промышленным центром регионального значения.
Еще одним важным аспектом предприятия является то, что большая часть сырья обеспечивается из местных источников. 95 процентов базальта добывается на месторождениях в Ольтинсойском районе области.
Это сокращает логистические расходы и способствует эффективному использованию местных ресурсов. На предприятии установлено современное технологическое оборудование из Китая, что повышает качество производства.
В проекте обеспечена занятость 200 граждан. Создание новых рабочих мест важно для любого региона.
Глава государства, ознакомившись с производственными процессами, подчеркнул необходимость повышения качества продукции и усиления экспортных направлений. Также была поднята тема научного развития сферы строительных материалов.
В этой связи планируется создание в нашей стране научно-исследовательского института по строительным материалам.