O‘zbekiston 2025 yilda bug‘doy unini importni kamaytirdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025 yilda O‘zbekiston 8 ta xorijiy davlatdan 422,6 ming tonna bug‘doy unini import qilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu importning umumiy qiymati 124,6 million AQSH dollariga teng bo‘lgan. Ma’lum bo‘lishicha, import hajmi 2024 yilga nisbatan 48,3 ming tonnaga yoki 10,3 foizga kamaygan.
Bu ma’lumot un bozorida tashqi xaridlarning qisqarganini ko‘rsatadi. 2025 yilda O‘zbekistonga eng ko‘p bug‘doy uni Qozog‘istondan olib kelingan bo‘lib, u 399,8 ming tonnani tashkil etgan.
Shuningdek, Rossiyadan 22,1 ming tonna un yetkazib berilgan. Boshqa davlatlarning hissasi nisbatan kamroq bo‘lgan: Tojikistondan 425 tonna, AQSHdan 90 tonna, Qirg‘izistondan 50 tonna un import qilingan.
Qolgan 71,3 tonna un boshqa davlatlar hissasiga to‘g‘ri kelgan. Bu ma’lumotlar mamlakatning un importi bo‘yicha holatini aniq aks ettiradi.

Узбекистан в 2025 году сократил импорт пшеничной муки
По данным Национального статистического комитета, в 2025 году Узбекистан импортировал 422,6 тысячи тонн пшеничной муки из 8 иностранных государств. Об этом сообщает Zamin.uz.
Общая стоимость этого импорта составила 124,6 миллиона долларов США. Известно, что объем импорта уменьшился по сравнению с 2024 годом на 48,3 тысячи тонн или на 10,3 процента.
Эти данные показывают сокращение внешних закупок на рынке муки. В 2025 году наибольшее количество пшеничной муки в Узбекистан было импортировано из Казахстана — 399,8 тысячи тонн.
Также из России было поставлено 22,1 тысячи тонн муки. Доля других стран была относительно небольшой: из Таджикистана импортировано 425 тонн, из США — 90 тонн, из Кыргызстана — 50 тонн муки.
Оставшиеся 71,3 тонны муки пришлись на долю других стран. Эти данные точно отражают состояние импорта муки в стране.