O‘zbekiston Markaziy Banki 20 fevral kuni o‘lchovli oltin quymalarning sotuv narxlarini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
1 gram oltinning narxi avvalgi qiymatga qaraganda 5 800 so‘mga arzonlashgan. O‘lchovli oltin quymalarning narxlari quyidagicha belgilangan: 5 gram quymaning narxi 10 026 000 so‘mni tashkil etadi.
10 gram quymaning narxi esa 20 053 000 so‘m. 20 gram quymani 40 105 000 so‘mga sotib olish mumkin.
50 gram uchun 100 263 000 so‘m to‘lash kerak bo‘ladi. Nihoyat, 100 gram oltin quymaning narxi 200 525 000 so‘m etib belgilangan.
O‘lchovli oltin quymalarni O‘zbekistondagi barcha banklarning ofislaridan xarid qilish imkoniyati mavjud. Bank ofisiga borishdan oldin oltin quymalar mavjudligini aniqlashtirib olishni unutmang, chunki oltin narxining tez o‘sishi sababli sotuv hajmi ham ortib bormoqda.

O‘zbekistonda oltin quymalarning narxi arzonlashdi
Центральный банк Узбекистана 20 февраля объявил цены на продажу измерительных золотых слитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Цена за 1 грамм золота снизилась на 5800 сум по сравнению с предыдущей стоимостью. Цены на измерительные золотые слитки установлены следующим образом: цена за слиток весом 5 грамм составляет 10 026 000 сум.
Цена за слиток весом 10 грамм — 20 053 000 сум. Слиток весом 20 грамм можно приобрести за 40 105 000 сум.
За 50 грамм нужно заплатить 100 263 000 сум. Наконец, цена за слиток весом 100 грамм установлена на уровне 200 525 000 сум.
Измерительные золотые слитки можно приобрести во всех офисах банков Узбекистана. Перед посещением банка не забудьте уточнить наличие золотых слитков, так как из-за быстрого роста цены на золото объем продаж также увеличивается.