Markaziy bank tijorat banklari va to'lov tashkilotlariga mobil ilovalar orqali amalga oshiriladigan o'tkazmalarda "o'tkazma maqsadini ko'rsatish" talabini joriy etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endi foydalanuvchi kartadan kartaga o'tkazma qilayotganda, majburiy ravishda o'tkazma maqsadini tanlashi lozim bo'ladi. Ushbu ro'yxatga tovarlar uchun to'lov, qarzni qaytarish, oilaviy o'tkazmalar, xayriya va yana 16 ta asosiy yo'nalish kiritilgan.
Masalan, agar siz "Minnatdorchilik uchun" bandini tanlasangiz, bu choypuli sifatida qayd etiladi. Yangi tizim o'tkazmalar shaffofligini ta'minlash va iqtisodiy jarayonlarni tartibga solishga xizmat qilishi kutilmoqda.
Bu esa moliyaviy operatsiyalarni yanada aniqroq kuzatish va nazorat qilish imkonini beradi. Shu bilan birga, yangi tartib fuqarolar uchun qulaylik yaratishi ham mumkin, chunki har bir o'tkazma maqsadi aniqligi bilan ajralib turadi.
Ushbu yangilik bank xizmatlari sifatini oshirishga va mijozlar uchun yanada ishonchli muhit yaratishga yordam beradi. Markaziy bankning bu qoidasi iqtisodiyotni rivojlantirishga va moliyaviy barqarorlikni ta'minlashga qaratilgan qadamdir.

Целевое назначение стало обязательным при мобильных переводах
Центральный банк ввел требование для коммерческих банков и платежных организаций указывать «цель перевода» при осуществлении переводов через мобильные приложения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь пользователь при переводе с карты на карту обязан обязательно выбрать цель перевода. В этот список включены оплата товаров, возврат долга, семейные переводы, благотворительность и еще 16 основных направлений.
Например, если вы выберете пункт «За благодарность», это будет отмечено как чаевые. Ожидается, что новая система обеспечит прозрачность переводов и будет способствовать регулированию экономических процессов.
Это позволит более точно отслеживать и контролировать финансовые операции. При этом новый порядок может создать удобства для граждан, так как каждая цель перевода будет четко определена.
Это нововведение поможет повысить качество банковских услуг и создать более надежную среду для клиентов. Правило Центрального банка является шагом, направленным на развитие экономики и обеспечение финансовой стабильности.