Markaziy bank valyuta kurslarida o'zgarishlarni e'lon qildi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki xorijiy valyutalarning o'zbek so'miga nisbatan yangi kurslarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, asosiy xorijiy valyutalar orasida ba'zi o'zgarishlar kuzatilmoqda. Jumladan, AQSH dollari kursi oshishda davom etib, 12 209,86 so'mni tashkil etdi.
Bu avvalgi ko'rsatkichga nisbatan 19,29 so'mga oshganini anglatadi. Rossiya rubli ham biroz ko'tarilib, 157,53 so'mga yetgan.
Biroq, Yevropa va Britaniya valyutalarida pasayish kuzatildi. Yevro kursi 132,44 so'mga tushib, 14 170,76 so'm etib belgilandi.
Funt sterling esa 64,56 so'mga pasayib, 16 237,89 so'mga tushdi. Shveysariya franki hozirda 15 536,15 so'm, Xitoy yuani 1 769,49 so'm va Yaponiya iyenasi 77,44 so'm qiymatida qayd etilgan.
Ushbu yangilanishlar moliyaviy operatsiyalarni rejalashtirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Valyuta kurslaridagi bunday o'zgarishlar iqtisodiy rejalashtirish va moliyaviy qarorlar qabul qilishda muhim rol o'ynaydi.
Valyuta bozoridagi bu o'zgarishlar kelgusidagi iqtisodiy sharoitlarni oldindan ko'rib chiqishda yordam beradi.

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к узбекскому суму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, среди основных иностранных валют наблюдаются некоторые изменения. В частности, курс доллара США продолжает расти и составил 12 209,86 сум.
Это означает увеличение на 19,29 сум по сравнению с предыдущим показателем. Российский рубль также немного вырос и достиг 157,53 сум.
Однако в европейских и британских валютах наблюдается снижение. Курс евро упал на 132,44 сум и установлен на уровне 14 170,76 сум.
Фунт стерлингов снизился на 64,56 сум и составил 16 237,89 сум. Швейцарский франк сейчас оценивается в 15 536,15 сум, китайский юань — в 1 769,49 сум, а японская иена — в 77,44 сум.
Эти обновления имеют важное значение при планировании финансовых операций. Такие изменения валютных курсов играют важную роль в экономическом планировании и принятии финансовых решений.