O'zbekistonda dollar va yevro kursi pasaydi
O‘zbekiston Markaziy banki 2026 yil 18 fevral kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ma'lumotlarga ko‘ra, dollarning qiymati 53,44 so‘mga arzonlab, 12 137,86 so‘mni tashkil etdi. Shuningdek, yevro ham 85,26 so‘mga arzonlab, 14 379,72 so‘m bo‘ldi.
Rossiya rubli esa 0,38 so‘mga kamayib, 158,13 so‘mni tashkil etdi. Funt sterlingning qiymati 137,25 so‘mga arzonlab, 16 497,78 so‘mga teng bo‘ldi.
Yapon iyenasi esa hech qanday o‘zgarishsiz, 79,38 so‘mni tashkil etdi. Shveysariya franki 61,24 so‘mga arzonlab, 15 779,85 so‘mni tashkil etdi.
Xitoy yuani esa 7,74 so‘mga arzonlab, 1 756,89 so‘mga teng bo‘ldi. Ushbu o‘zgarishlar O‘zbekistonning iqtisodiy holatiga ta'sir ko‘rsatishi mumkin.
Valyuta kurslaridagi bunday o‘zgarishlar, odatda, xalqaro savdo va mahalliy bozorlarda sezilarli ta'sir ko‘rsatadi. Shu sababli, ushbu kurslar iqtisodiy jarayonlar va kelgusidagi rejalashtirish uchun muhim ahamiyatga ega.

В Узбекистане курс доллара и евро снизился
Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 18 февраля 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, стоимость доллара снизилась на 53,44 сума и составила 12 137,86 сума. Также евро подешевел на 85,26 сума и составил 14 379,72 сума.
Российский рубль снизился на 0,38 сума и составил 158,13 сума. Стоимость фунта стерлингов упала на 137,25 сума и составила 16 497,78 сума.
Японская иена осталась без изменений и составила 79,38 сума. Швейцарский франк подешевел на 61,24 сума и составил 15 779,85 сума.
Китайский юань снизился на 7,74 сума и составил 1 756,89 сума. Эти изменения могут повлиять на экономическое состояние Узбекистана.
Подобные изменения валютных курсов обычно оказывают значительное влияние на международную торговлю и местные рынки. Поэтому эти курсы имеют важное значение для экономических процессов и планирования на будущее.