O'zbekistonda poliz mahsulotlari yetishtirish hajmi oshdi
Milliy statistika qo'mitasi dastlabki ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda O'zbekistonda barcha turdagi xo'jaliklar tomonidan jami 3,3 million tonna poliz mahsulotlari yetishtirilgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko'rsatkich 2024-yilga nisbatan 16,2 foizga o'sgan. Hududlar bo'yicha eng yuqori natija Jizzax viloyatiga tegishli bo'lib, bu yerda 430 634 tonna poliz mahsuloti yetishtirilgan.
Keyingi o'rinlarda Sirdaryo viloyati 417 796 tonna va Surxondaryo viloyati 379 753 tonna bilan qayd etilgan. Qashqadaryo viloyati 286 325 tonna va Andijon viloyati 269 432 tonna bilan keyingi o'rinlarda joylashgan.
Ushbu raqamlar polizchilik sohasida hududlar o'rtasida raqobat kuchayganini va bozorda taklif hajmi oshayotganini ko'rsatadi. Poliz mavsumida "kim ko'proq yetishtirdi?" degan savolga javob aniq: hozircha yetakchilik Jizzax viloyatida.
Bu holat hududlar o'rtasidagi raqobatni yanada kuchaytirishi va mahsulot sifatini oshirishga turtki bo'lishi mumkin. Shu tariqa, poliz mahsulotlari yetishtirilishi bo'yicha mamlakatda ijobiy o'zgarishlar kuzatilmoqda.

В Узбекистане увеличился объем производства бахчевых культур
По предварительным данным Национального статистического комитета, в 2025 году в Узбекистане всеми видами хозяйств было произведено в общей сложности 3,3 миллиона тонн бахчевых культур. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель вырос на 16,2% по сравнению с 2024 годом. По регионам наивысший результат принадлежит Джизакской области, где было произведено 430 634 тонны бахчевых культур.
Следующими по объему производства идут Сирдарьинская область с 417 796 тоннами и Сурхандарьинская область с 379 753 тоннами. Кашкадарьинская область с 286 325 тоннами и Андижанская область с 269 432 тоннами занимают последующие места.
Эти цифры показывают, что в сфере бахчеводства усилилась конкуренция между регионами, а объем предложения на рынке растет. В сезон бахчевых культур ответ на вопрос «кто произвел больше?» очевиден: пока лидирует Джизакская область.
Это может еще больше усилить конкуренцию между регионами и стимулировать повышение качества продукции. Таким образом, в стране наблюдаются положительные изменения в производстве бахчевых культур.