O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvar holatiga muomaladagi naqd pullar tarkibida eng katta ulush 100 ming so‘mlik banknotlarga to‘g‘ri kelgan, ya’ni 36,4 foizni tashkil etgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ikkinchi o‘rinda esa 200 ming so‘mlik banknotlar qayd etilgan bo‘lib, ularning ulushi 28,5 foizni tashkil etadi. Ushbu raqamlar yirik nominallar naqd pul muomalasida tobora ustunlik qilayotganini ko‘rsatadi.
Markaziy bank shuningdek, aholi o‘rtasida kichik nominaldagi banknotlardan foydalanish ulushi kamayib borayotganini ham ta’kidlaydi. Bu holat "mayda pul topish qiyin" degan iboraning shunchaki shikoyat emas, balki haqiqatga aylanganini anglatadi.
Bu esa iqtisodiy muomalada yirik banknotlarning ustunlik qilayotganidan dalolat beradi. Odamlar kundalik xaridlarida yirik pullardan foydalanishga ko‘proq o‘rganib bormoqda, bu esa mayda pulga bo‘lgan talabni kamaytiradi.

Крупные банкноты доминируют в наличном обращении
По данным Центрального банка Республики Узбекистан, на 1 января 2026 года наибольшая доля наличных денег в обращении приходится на банкноты номиналом 100 тысяч сумов, составляя 36,4 процента. Об этом сообщает Zamin.uz.
На втором месте находятся банкноты номиналом 200 тысяч сумов, их доля составляет 28,5 процента. Эти цифры показывают, что крупные номиналы всё больше доминируют в наличном обращении.
Центральный банк также отмечает, что доля использования мелких номиналов среди населения снижается. Это означает, что выражение «мелочь трудно заработать» перестало быть просто жалобой и стало реальностью.
Это свидетельствует о доминировании крупных банкнот в экономическом обороте. Люди всё больше привыкают использовать крупные деньги в повседневных покупках, что снижает спрос на мелочь.