Markaziy Bank pul o'tkazmalarida yangi funksiyani izohladi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki jismoniy shaxslar o‘rtasidagi pul o‘tkazmalarida "o‘tkazma maqsadi" ro‘yxatini qo‘shish masalasi bo‘yicha rasmiy izoh berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bankning ta'kidlashicha, tijorat banklari va to‘lov servislari uchun ushbu funksiyani joriy etish majburiy emas, balki ixtiyoriydir. Markaziy bank bu yangilikning asosiy maqsadlarini ochiqladi.
Unga ko‘ra, bunday imkoniyat onlayn platformalar o‘rtasida sog‘lom raqobatni rivojlantirish, bank va moliyaviy texnologiyalar tizimlariga yangi xizmatlarni taklif qilish imkonini beradi. Bu foydalanuvchi tajribasini yaxshilashga xizmat qiladi.
Shuningdek, foydalanuvchilardan kelib tushgan interfeys va qulaylik bo‘yicha takliflar asosida ushbu funksiya kelajakda yanada takomillashtirilishi mumkinligi ta'kidlanmoqda. Xulosa qilib aytganda, agar mobil ilovangizda "o‘tkazma maqsadi" bo‘limi paydo bo‘lsa, bu bankning o‘z tashabbusi hisoblanadi.

Центральный банк объяснил новую функцию в денежных переводах
Центральный банк Республики Узбекистан дал официальное разъяснение по вопросу добавления списка «цель перевода» при денежных переводах между физическими лицами. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам Центрального банка, внедрение этой функции для коммерческих банков и платежных сервисов не является обязательным, а носит добровольный характер. Центральный банк раскрыл основные цели данного нововведения.
Согласно ему, такая возможность способствует развитию здоровой конкуренции между онлайн-платформами, а также позволяет предлагать новые услуги в банковской и финансово-технологической системах. Это направлено на улучшение пользовательского опыта.
Кроме того, отмечается, что на основе предложений пользователей по интерфейсу и удобству эта функция в будущем может быть усовершенствована. В итоге, если в вашем мобильном приложении появится раздел «цель перевода», это будет инициативой самого банка.