O'zbekiston valyuta bozorida navbatdagi o'zgarishlar kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Markaziy bank tomonidan e'lon qilinadigan rasmiy kurslarga ko'ra, 10-mart kuni AQSH dollari qiymati yana 14-15 so'mga qimmatlashishi kutilmoqda. Bu o'zgarish xorijiy valyutaga bo'lgan talab va taklif asosida shakllanadi va milliy valyutaning qadrsizlanish tendensiyasini davom ettiradi.
Hozirda tijorat banklarida valyuta ayirboshlash operatsiyalari faol davom etmoqda. Xususan, aholi uchun dollarni sotib olishda eng qulay takliflar Hayotbank, Turonbank va Octobank tomonidan taqdim etilmoqda.
Bu banklarda kurs 12 180 so'mni tashkil etmoqda. Apexbankda esa bu ko'rsatkich 12 170 so'm darajasida qayd etilgan.
Banklarga dollar sotishni rejalashtirgan fuqarolar uchun ham bir qator imkoniyatlar mavjud. Ayni paytda BRB 12 130 so'm, Agrobank, Asia Alliance Bank va Garantbank esa 12 125 so'm kursida valyutani qabul qilmoqda.

Ожидается дальнейшее укрепление курса доллара США
Согласно официальным курсам, объявляемым Центральным банком, 10 марта ожидается повышение стоимости доллара США еще на 14-15 сумов. Это изменение формируется на основе спроса и предложения иностранной валюты и продолжит тенденцию обесценивания национальной валюты.
В настоящее время операции по обмену валюты активно проводятся в коммерческих банках. В частности, наиболее выгодные предложения по покупке долларов для населения предоставляют Hayotbank, Turonbank и Octobank.
В этих банках курс составляет 12 180 сумов. В Apexbank этот показатель зафиксирован на уровне 12 170 сумов.
Для граждан, планирующих продать доллары банкам, также доступны ряд возможностей. В настоящее время BRB принимает валюту по курсу 12 130 сумов, а Agrobank, Asia Alliance Bank и Garantbank — по курсу 12 125 сумов.
Клиентам рекомендуется перед проведением операций повторно проверять текущие курсы через официальные приложения банков или их филиалы, так как валютный рынок склонен к динамичным изменениям.