Neft narxi 150 dollarga yetishi mumkinmi?
Qatar energetika vaziri aytishicha, agar ko‘proq davlatlar neft eksportini to‘xtatsa, neft narxi 150 dollargacha ko‘tarilishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Financial Times nashri xabar berdi. Hozirgi kunda dunyo eng katta ta’minot yo‘qotishiga duch kelmoqda.
Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tadigan transport oqimi 90 foiz pasayishi bilan bozor oyiga taxminan 600 million barrel neftni yo‘qotishi mumkin. Shu vaziyatda AQSH Rossiyaga qarshi sanksiyalarni yumshatishga majbur bo‘ldi.
Hindiston esa neftni qayta ishlash zavodlariga aprel oyining boshigacha suzuvchi omborlardan Rossiya neftini sotib olishga ruxsat berdi. Hozircha O‘zbekistonga bu jarayonlar ta’sir qilmayapti.
Biroq, kelajakda bu vaziyat bozorlarimizga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Xususan, birinchi navbatda benzin narxi oshishi ehtimoli bor.
Bu o‘zgarishlar iqtisodiyotimizga qanday ta’sir qilishini vaqt ko‘rsatadi. Shuning uchun ham iqtisodiy vaziyatni diqqat bilan kuzatib borish zarur bo‘ladi.

<h1>Может ли цена на нефть достичь 150 долларов?</h1>
Министр энергетики Катара заявил, что если больше стран прекратят экспорт нефти, цена на нефть может подняться до 150 долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает издание Financial Times. В настоящее время мир сталкивается с крупнейшими потерями поставок.
Поток транспорта через Ормузский пролив может сократиться на 90%, что приведет к потере на рынке примерно 600 миллионов баррелей нефти в месяц. В этой ситуации США были вынуждены смягчить санкции против России.
Индия же разрешила нефтеперерабатывающим заводам до начала апреля закупать российскую нефть из плавучих хранилищ. Пока что эти процессы не влияют на Узбекистан.
Однако в будущем эта ситуация может повлиять на наши рынки. В частности, в первую очередь возможно повышение цен на бензин.
Время покажет, как эти изменения отразятся на нашей экономике. Поэтому необходимо внимательно следить за экономической ситуацией.