O‘zbekiston eksporti 2026-yilda 1,7 milliard dollarga yetdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2026-yil yanvar oyida O‘zbekistonning eksport hajmi 1,7 milliard dollarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 26,7 foizga yuqori ekani qayd etilgan. Hisobotda O‘zbekiston mahsulotlarini eng ko‘p sotib olgan davlatlar orasida Rossiya 325,8 million dollar bilan yetakchilik qilgan.
Keyingi o‘rinlarda Xitoy 178,1 million dollar va Afg‘oniston 136,7 million dollar bilan qayd etilgan. Shuningdek, Fransiya 103,6 million dollar, Turkiya 84,3 million dollar va Qozog‘iston 81,6 million dollar bilan Top-10 ro‘yxatida joy olgan.
Qirg‘iz Respublikasi 46,5 million dollar, Tojikiston 45,7 million dollar, Birlashgan Arab Amirliklari 41,4 million dollar va AQSh 32,1 million dollarlik import bilan keyingi pog‘onalarda turadi. Ushbu raqamlar O‘zbekiston eksportida qo‘shni davlatlar, yirik iqtisodiyotlar va Yevropa bozorlari bir vaqtning o‘zida muhim o‘rin tutayotganini ko‘rsatadi.
Bu esa O‘zbekiston eksport xaritasining rang-barang ekanligini va bitta bozorga qaram qolmaslikni ta’minlaydi.

Экспорт Узбекистана достиг 1,7 миллиарда долларов в 2026 году
По данным Национального статистического комитета, в январе 2026 года объем экспорта Узбекистана достиг 1,7 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Отмечается, что этот показатель на 26,7% выше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В отчете указано, что среди стран, которые больше всего покупали узбекскую продукцию, лидирует Россия с 325,8 миллиона долларов.
На следующих местах находятся Китай с 178,1 миллиона долларов и Афганистан с 136,7 миллиона долларов. Также в топ-10 вошли Франция с 103,6 миллиона долларов, Турция с 84,3 миллиона долларов и Казахстан с 81,6 миллиона долларов.
Кыргызская Республика с импортом в 46,5 миллиона долларов, Таджикистан с 45,7 миллиона долларов, Объединённые Арабские Эмираты с 41,4 миллиона долларов и США с 32,1 миллиона долларов занимают последующие позиции. Эти цифры показывают, что в экспорте Узбекистана одновременно важное место занимают соседние страны, крупные экономики и европейские рынки.
Это свидетельствует о разнообразии экспортной карты Узбекистана и обеспечивает отсутствие зависимости от одного рынка.