O‘zbekiston Markaziy banki 2026-yil 2-mart kuni uchun xorijiy valyutalarning rasmiy kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shunga ko‘ra, AQSh dollari 35,61 so‘mga qimmatlashib, 12 172,18 so‘m qiymatiga yetdi. Yevro 38,36 so‘mga oshib, 14 357,09 so‘mni tashkil etdi.
Rossiya rubli esa 0,25 so‘mga arzonlashib, 157,45 so‘m bo‘ldi. Buyuk Britaniya funti 4,17 so‘mga pasayib, 16 414,18 so‘m qiymatida saqlandi.
Yaponiya iyenasi 0,23 so‘mga qimmatlashib, 77,99 so‘mga yetdi. Shveysariya franki 66,36 so‘mga oshib, 15 746,68 so‘mni tashkil qildi.
Xitoy yuani ham 0,82 so‘mga qimmatlashib, 1 774,84 so‘m qiymatiga ko‘tarildi. Ushbu kurslar O‘zbekiston ichki bozorida valyuta almashinuvining rasmiy ko‘rsatkichlari sifatida qabul qilinadi va moliyaviy operatsiyalar uchun asos bo‘lib xizmat qiladi.
Markaziy bankning bu e’lonlari valyuta kurslarining o‘zgarishini kuzatishda muhim ahamiyatga ega. Valyuta kurslarining o‘zgarishi iqtisodiyotga ta’sir ko‘rsatishi mumkinligi sababli, ushbu ma’lumotlar tijorat banklari va moliya tashkilotlari tomonidan diqqat bilan o‘rganiladi.

Рост валютных курсов в данных Центрального банка
Центральный банк Узбекистана объявил официальные курсы иностранных валют на 2 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Таким образом, доллар США подорожал на 35,61 сум и достиг отметки в 12 172,18 сума. Евро вырос на 38,36 сума и составил 14 357,09 сума.
Российский рубль подешевел на 0,25 сума и составил 157,45 сума. Британский фунт стерлингов снизился на 4,17 сума и остался на уровне 16 414,18 сума.
Японская иена подорожала на 0,23 сума и достигла 77,99 сума. Швейцарский франк вырос на 66,36 сума и составил 15 746,68 сума.
Китайский юань также подорожал на 0,82 сума и поднялся до отметки в 1 774,84 сума. Эти курсы принимаются как официальные показатели валютного обмена на внутреннем рынке Узбекистана и служат основой для финансовых операций.
Объявления Центрального банка имеют важное значение для отслеживания изменений валютных курсов. Поскольку изменение валютных курсов может повлиять на экономику, эти данные внимательно изучаются коммерческими банками и финансовыми организациями.