O‘zbekiston Markaziy Banki 27 fevral kuni o‘lchovli oltin quymalarning yangi sotuv narxlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu narxlarga ko‘ra, 1 gramm oltin narxi avvalgi qiymatga nisbatan 15 400 so‘mga arzonlashdi. O‘lchovli oltin quymalarning yangi narxlari quyidagicha belgilandi: 5 gramm oltin 10 399 000 so‘m, 10 gramm oltin 20 799 000 so‘m, 20 gramm oltin 41 597 000 so‘m, 50 gramm oltin 103 993 000 so‘m va 100 gramm oltin 207 985 000 so‘mni tashkil etadi.
O‘tgan narxlar bilan taqqoslaganda, oltin narxlarida sezilarli pasayish kuzatilmoqda. O‘zbekistondagi barcha banklarning ofislarida ushbu o‘lchovli oltin quymalarni xarid qilish imkoniyati mavjud.
Biroq, bank ofislariga borishdan oldin oltin quymalar mavjudligini oldindan aniqlab olish tavsiya etiladi. Chunki so‘nggi paytlarda oltin narxi tez sur’atda oshib borayotgani sababli sotuvlarning hajmi ham ko‘paymoqda.
Shu bois, ayrim banklarda oltin quymalarning tugab qolishi ehtimoli mavjud. Shu sababli, xaridorlarga oltin quymalarni xarid qilishdan oldin bank xodimlari bilan bog‘lanib, mavjudlik holatini aniqlash maqsadga muvofiqdir.
Bu sizning vaqt va qulayligingizni ta’minlashga yordam beradi. Oltin bozoridagi o‘zgarishlarni kuzatib borish va eng so‘nggi ma’lumotlarga ega bo‘lish muhimdir.

Цены на золото снизились Центральный банк объявил новые тарифы
Центральный банк Узбекистана 27 февраля объявил новые цены на продажу измерительных золотых слитков. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим ценам, цена за 1 грамм золота снизилась на 15 400 сум по сравнению с предыдущим значением. Новые цены на измерительные золотые слитки установлены следующим образом: 5 грамм золота — 10 399 000 сум, 10 грамм золота — 20 799 000 сум, 20 грамм золота — 41 597 000 сум, 50 грамм золота — 103 993 000 сум и 100 грамм золота — 207 985 000 сум.
По сравнению с предыдущими ценами наблюдается значительное снижение стоимости золота. Во всех офисах банков Узбекистана имеется возможность приобрести эти измерительные золотые слитки.
Однако рекомендуется заранее уточнять наличие золотых слитков перед посещением банковских офисов. Это связано с тем, что в последнее время цена на золото быстро растет, и объем продаж также увеличивается.
Поэтому в некоторых банках возможно отсутствие золотых слитков. В связи с этим покупателям целесообразно связаться с сотрудниками банка и уточнить наличие перед покупкой золотых слитков.
Это поможет сэкономить ваше время и обеспечить удобство. Важно следить за изменениями на рынке золота и иметь самую актуальную информацию.