Joriy yilning o'n ikkinchi mart kuni Amerika dollarining rasmiy kursi oldingi kunlarga nisbatan bir oz pasayishi kutilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, moliya bozori mutaxassislari valyuta kursining o'n bir yuz o'ttiz so'mdan yettigan o'n bir yuz o'n sakkiz so'm oralig'ida shakllanishini bashorat qilmoqdalar. Ushbu prognozlar valyuta bozoridagi joriy holat, eksportchilar va importchilarning moliyaviy faoliyatini hamda talabning o'zgarish dinamikasini hisobga olgan holda tayyorlangan.
Garchi ushbu raqamlar hozircha rasmiy belgilangan kurs hisoblanmasa-da, bozordagi bunday kutilmalar tijorat banklarining mijozlarga taklif qiladigan narxlariga bevosita ta'sir ko'rsatmoqda. Tahlilchilar fikriga ko'ra, valyuta kursining pasayish tendensiyasi kelgusi bir necha kun davomida ham saqlanib qolishi mumkin.
Bu esa aholi va biznes vakillariga valyuta savdolarini rejalashtirishda ma'lum darajada qulaylik yaratadi. Hozirda mamlakatdagi yetakchi tijorat banklarida dollar bilan bog'liq eng qulay taxminiy ko'rsatkichlar mavjud.
Banklarga dollarni sotish bo'yicha eng yaxshi kurslar MKBank, Oktobank, BRB va Agrobankda o'n bir yuz o'n olti so'm atrofida belgilangan. Banklardan dollarni sotib olish jarayoniga kelsak, Oktobank, Aloqabank, Hayotbank va Davrbankda savdo kursi o'n bir yuz o'ttiz sakkiz so'm darajasida ko'rsatilmoqda.
Shuni alohida ta'kidlash joizki, yuqorida keltirilgan barcha ma'lumotlar rasmiy xususiyatga ega emas va bozordagi vaziyatning o'zgarishiga qarab tez orada o'zgarishi mumkin. Yakuniy va aniq kurslar O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan har kuni rasman tasdiqlanadi.
Shu sababli, fuqarolar va tadbirkorlar valyuta operatsiyalarini amalga oshirishdan oldin banklarning rasmiy saytlaridan yoki filiallaridan aniq ma'lumot olishlari tavsiya etiladi. Bu esa moliyaviy xatolar oldini olishda va o'z vaqtida to'g'ri qaror qabul qilishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Курс доллара снижается, эксперты дали новый прогноз
12 марта текущего года официальный курс американского доллара, как ожидается, немного снизится по сравнению с предыдущими днями. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, эксперты финансового рынка прогнозируют формирование курса валюты в диапазоне от 1130 до 1180 сумов. Данные прогнозы составлены с учетом текущей ситуации на валютном рынке, финансовой деятельности экспортеров и импортеров, а также динамики изменения спроса.
Хотя эти цифры пока не являются официально установленным курсом, такие ожидания на рынке напрямую влияют на цены, предлагаемые коммерческими банками своим клиентам. По мнению аналитиков, тенденция к снижению курса валюты может сохраниться и в течение нескольких следующих дней.
Это создает определенное удобство для населения и представителей бизнеса при планировании валютных операций. В настоящее время в ведущих коммерческих банках страны существуют наиболее выгодные приблизительные показатели, связанные с долларом.
Лучшие курсы на продажу долларов в банках установлены примерно на уровне 1160 сумов в MKBank, Oktobank, BRB и Agrobank. Что касается процесса покупки долларов в банках, то торговый курс в Oktobank, Aloqabank, Hayotbank и Davrbank указывается на уровне 1138 сумов.
Стоит особо отметить, что вся приведенная выше информация не имеет официального характера и может измениться в ближайшее время в зависимости от изменений ситуации на рынке. Окончательные и точные курсы ежедневно официально утверждаются Центральным банком Республики Узбекистан.
Поэтому гражданам и предпринимателям рекомендуется перед проведением валютных операций получать точную информацию с официальных сайтов банков или в их филиалах. Это имеет важное значение для предотвращения финансовых ошибок и своевременного принятия правильных решений.