Oltin narxi yigirma to'qqiz ming so'mga qimmatladi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy Banki joriy yilning 11 mart sanasiga oid o'lchovli oltin quymalarning rasmiy sotuv narxlarini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Moliya bozori ishtirokchilari va aholi uchun muhim ahamiyatga molik bo'lgan ushbu ma'lumotlarga ko'ra, oltin qiymati o'tgan kunlar bilan solishtirganda sezilarli darajada oshgan. Hozirda bir gram toza oltin narxi avvalgi ko'rsatkichga nisbatan yigirma to'qqiz ming ikki yuz so'mga qimmatlashgan.
Bu o'sish sur'ati xalqimizning sarmoya qilishga bo'lgan ehtiyojini yanada oshirib yubormoqda. Markaziy Bank tomonidan tasdiqlangan narxlar turli vaznli oltin quymalari uchun quyidagicha belgilangan.
Besh gramlik oltin quymasi o'n besh million yettingiz ming so'mga, o'n gramlik namunasi esa yigirma bir million uch yuz ellik ming so'mga sotilmoqda. Yigirma gramlik oltin narxi qirq ikki million yettingiz ming so'mni tashkil etadi.
Shuningdek, ellik gramlik oltin quymasi yuz besh million bir yuz olti ming so'mga, yuz gramlik katta hajmdagi namunasi esa yuz o'n besh million uch yuz ellik ming so'mga baholanmoqda. Ushbu oltin quymalarini mamlakat hududida faoliyat yurituvchi barcha tijoriy banklarning ofislaridan bevosita xarid qilish imkoniyati mavjud.
Xaridorlar uchun bir necha muhim masalani inobatga olish talab etiladi. Bank ofislariga bormasdan oldin, qator banklarda oltin quymalarining mavjudligini telefon orqali yoki rasmiy veb-saytlaridan oldindan aniqlashtirib olish tavsiya etiladi.
Oltin narxlari har kuni jadal sur'atda oshib borayotgani sababli, aholi tomonidan so'rov ham keskin ko'payib ketdi. Natijada, ko'plab bank filiallarida oltin quymalari tezkor sur'atda tugab qolishi ehtimoli yuqori.
Shu bois, o'z vaqtida xarid qilish orqali kelajakdagi narxlar o'zgarishiga qarshi himoyalanish imkoniyatidan foydalanish har bir fuqaro uchun o'zini tutishga hojat.

Цена золота выросла на двадцать девять тысяч сумов
Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные цены продажи на инвестиционные слитки золота по состоянию на 11 марта текущего года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этим данным, имеющим важное значение для участников финансового рынка и населения, стоимость золота значительно выросла по сравнению с предыдущими днями. В настоящее время цена одного грамма чистого золота увеличилась на двадцать девять тысяч двести сумов по сравнению с предыдущим показателем.
Такие темпы роста еще больше усиливают потребность населения в инвестировании. Цены, утвержденные Центральным банком для золотых слитков разного веса, установлены следующим образом.
Пятиграммовый золотой слиток продается за пятнадцать миллионов семьсот тысяч сумов, а десятиграммовый образец — за двадцать один миллион триста пятьдесят тысяч сумов. Цена двадцатиграммового золота составляет сорок два миллиона семьсот тысяч сумов.
Кроме того, пятидесятиграммовый золотой слиток оценивается в сто пять миллионов сто шесть тысяч сумов, а крупный образец весом в сто грамм — в сто пятнадцать миллионов триста пятьдесят тысяч сумов. Данные золотые слитки можно приобрести непосредственно в офисах всех коммерческих банков, работающих на территории страны.
Покупателям необходимо учитывать несколько важных моментов. Перед визитом в офисы банков рекомендуется заранее уточнять наличие золотых слитков по телефону или на официальных веб-сайтах ряда банков.
В связи с ежедневным быстрым ростом цен на золото спрос со стороны населения также резко возрос. В результате существует высокая вероятность быстрого исчерпания запасов золотых слитков во многих филиалах банков.
Поэтому своевременная покупка, позволяющая защититься от будущих изменений цен, является необходимостью для каждого гражданина.