Markaziy bank dollar va yevro kurslarini arzonlashtirdi
So'nggi kunlarda joriy etilgan yangilangan ma'lumotlarga ko'ra, mamlakatimizda qabul qilinadigan asosiy xorijiy valyutalarning barchasi milliy pul birligi so'mga nisbatan sezilarli darajada arzonlashgan. Bu holat iqtisodiyotda barqarorlikni oshirish va xalqaro savdo muomala jarayonlarini soddalashtirishga xizmat qiladi.
Xususan, dunyodagi eng keng tarqalgan valyuta hisoblanuvchi Amerika dollarining rasmiy kursi 33,37 so'mga pasayib, endi bir dollar o'n ikki ming yuz ikki va uchtyurma so'mni tashkil etmoqda. Yevro pul birligi ham o'z navbatida pasayish trendini davom ettirmoqda.
Uning kursi yetmish yetti va qirq bir so'mga arzonlashib, biri uchun o'n uch ming to'qquz yuz to'qquz va oltiyurma so'mga teng bo'ldi. Bu ko'rsatkichlar aholining narx barqarorligiga bo'lgan ishonchini mustahkamlashga qaratilgan muhim qadamlardan biri sifatida baholanmoqda.
Boshqa yirik xorijiy valyutalarning ham yangilangan kurslari e'tiborga sazovor. Rusiyalik pul birligi bo'lgan rublning kursi bir o'n beshi va sakkizyurma so'mni tashkil etib, oldingi kunlarga nisbatan 0,32 so'mga kamaydi.
Buyuk Britaniya funt sterlingining qiymati esa yetmish bir va to'rttyurma so'mga pasayib, o'nolti ming yuz to'qqiz va to'rtyurma so'mga tenglashdi. Xitoy xalq respublikasining yuani valyutasining kursi besh va o'n to'qqiz so'mga arzonlashib, bir yuani uchun ming yettingi olti va uchtirma so'mni tashkil etmoqda.
Ushbu o'zgarishlar savdo-sotiq va moliyaviy hisobotlarni to'g'ri tuzishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Центральный банк удешевил курсы доллара и евро
Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы валют, которые вступят в силу с 13 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно обновленным данным, опубликованным в последние дни, все основные иностранные валюты, принимаемые в нашей стране, значительно подешевели по отношению к национальной денежной единице — суму. Это способствует повышению стабильности в экономике и упрощению процессов международной торговли.
В частности, официальный курс самой распространенной в мире валюты — американского доллара — снизился на 33,37 сума и теперь составляет двенадцать тысяч сто два целых три десятых сума за один доллар. Евро также продолжает тенденцию к снижению.
Его курс подешевел на семьдесят семь целых сорок одна десятая сума, и теперь один евро равен тринадцать тысячам девятьсот девяносто целым шесть десятых сума. Эти показатели оцениваются как один из важных шагов, направленных на укрепление доверия населения к ценовой стабильности.
Стоит отметить и обновленные курсы других крупных иностранных валют. Курс российской денежной единицы — рубля — составляет один целых пятьдесят восемь десятых сума, что на 0,32 сума меньше по сравнению с предыдущими днями.
Стоимость британского фунта стерлингов снизилась на семьдесят один целых сорок одна десятая сума и теперь равна шестнадцати тысячам сто девяти целым четырем десятым суммам. Курс валюты Китайской Народной Республики — юаня — подешевел на пять целых девятнадцать десятых сума, и теперь один юань составляет одну тысячу семьсот шесть целых три десятых сума.
Эти изменения имеют важное значение для правильного ведения торговых операций и составления финансовой отчетности.